A budapesti dohányosok hatvan százaléka elégedett a trafikok számával és elhelyezkedésével, a községekben élők ötvenöt százaléka viszont nem az. Mióta csak dohányboltokban árulnak itthon cigarettát ritkábban, de egyszerre nagyobb mennyiségben vásárolnak a vevők – derül ki a Budapesti Gazdasági Főiskola felmérésnek eredményeiből.
A dohányboltok kialakításával és felépítésével a válaszadók 38 százaléka teljesen, 33 százalékuk többé-kevésbé, 12 százalékuk kis mértékben volt elégedett. 17 százalékos volt az elégedetlenek aránya ennél a kérdésnél.
A dohányboltok számával és elhelyezkedésével a megkérdezett dohányosok 60 százaléka elégedett, 23 százaléka elégedetlenek volt. Ha a lakhely szerinti megoszlást nézték, akkor a vidéki dohányosok 55 százaléka elégedetlen, a fővárosiak több mint 60 százaléka pedig elégedett volt.
A hetente vagy annál ritkábban vásárolók körében az elégedettség 70 százalék körül mozog, míg a heti többször vásárlók esetében ez az arány 50 százalék alá esik vissza a dohányboltok elhelyezkedésével kapcsolatban. A naponta többször vásárlók 56 százaléka elégedetlen.
A válaszok alapján az átlagos vásárló hetente egyszer vagy többször, általában egyszerre egy doboz cigarettát vásárol. A magasabb jövedelemmel rendelkezők inkább hetente egy-egy alkalommal vásárolnak, míg az alacsonyabb keresetűek gyakrabban költenek dohánytermékre. A ritkábban vásárlók egy vásárlás alkalmával ugyanakkora mennyiségben költenek cigarettára, mint a náluk gyakrabban vásárlók, tehát kevesebbet dohányoznak elvileg.
A cigi után az alkoholos termékek a legkedveltebbek a trafikokban, ezután következnek az üdítők és a kávé – derül ki az adatokból.
A válaszadók 69 százaléka gondolta úgy, hogy a dohányboltokkal nem lehet huzamosabb ideig a fiatalkorú dohányzását visszaszorítani.
A felmérést tavaly szeptemberben és októberben készítették, 150 ember véleményét kérték ki interneten és telefonon, illetve volt, aki kérdőívet kapott.