szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindenkinek van legalább egy-két rossz szokása, ám ha ez a pénzügyeinket érinti, akkor már igen komoly a dolog. A Business Insider összeszedett 12 tipikusan rossz pénzügyi szokást, amelyeket el szoktunk követni, és megoldást is kínálnak arra, hogyan tudnánk a pénzt megfogni.

Érdekes listát állított össze a Business Insider. Összeszedtek 12 tipikusan rossz pénzügyi szokást, amelyeket el szoktunk követni, és megoldást is kínálnak arra, hogyan tudnánk a pénzt megfogni.

Az első helyen szerepel a mindennapos ebéd-, és snackvásárlás. Nem feltétlenül gond, ha alkalmanként a kantinban vesz magának ebédet az ember, ám az ebéd rendszeres napi megvásárlása már komoly terhet jelenthet, érdemes inkább magunknak pakolni, az jobban megéri. Nem érdemes sokkal többet fizetni olyan szolgáltatásokért sem, mint amilyenekre szükségünk van: mindenképpen kell az a 200 tévécsatorna? Nézzük végig szolgáltatónk weboldalát, és keressük meg a kedvezőbb (és olcsóbb) lehetőségeket.

Ha több hitelünk van, megfontolandó, hogy ha van rá lehetőség, akkor előbb azt fizessük ki, melyen magasabb a kamat (így később nem ugrik meg borzasztóan a törlesztés, és a későbbiekben extra pénzünk is marad). Ha van hitelkártya-adósságunk, mindig ügyeljünk arra, hogy időben törlesszük a megfelelő összeget, mivel sok esetben épp a legnehezebb ettől az adósságtól megszabadulni. Használjuk ki a munkáltatók által biztosított nyugdíj-takarékossági kedvezményeket (ha van ilyen).

Érdemes nem a csúcsszezonban elmenni nyaralni, ilyenkor általában drágább a szállás, a repülőjegy, az üzemanyag is, meg lehet fontolni, hogy inkább a főszezonon kívül menjünk nyaralni, akkor általában olcsóbb. Ha nincs lefixált elképzelésünk, hogy melyik országba mennénk nyaralni, akkor érdemes szétnézni a különböző lehetőségek között, melyik van jobb áron.

Fontos megjegyezni azt is, hogy érdemes lehet csínján bánni a digitális média fordított összegekkel. Egy e-könyv vagy egy film megvásárlása online komoly összegektől szabadíthat meg minket. Nézzünk szét az ingyenes lehetőségek között, sok e-bookot lehet már ingyen is letölteni.

Megfontolandó az is, hogy megtakarításunkról ne feledkezzünk el, "gondozzuk" azokat a változó igényeinknek (megtakarítási befektetési lehetőségeknek) megfelelően. Véssük azt is az eszünkbe, hogy nem feltétlenül szükséges folyamatosan étterembe járni vacsorázni a barátainkkal, vegyünk egy üveg bort, hívjuk át őket, és főzzünk valamit közösen (esetleg mindenki hozzon valamit enni): így pénzt is spórolunk és igazából a társaság a lényeg, nem a hely, ahol vagyunk.

Arra is érdemes figyelni, hogy ne a karácsonyi vásárlási hullámkor szerezzük be az ajándékokat, hanem már év elején kezdjünk el tervezni, és ha valakinek meglátunk valami jó dolgot kedvezményesen, akkor inkább ekkor vegyük meg, ne a karácsonyi roham alatt, amikor az árak szépen felfelé kúsznak. Ez a szülinapokra is igaz: tervezzük meg jó előre, ki, mit kap, ne az utolsó pillanatban vásároljunk, mivel ilyenkor hajlamosabbak vagyunk többet költeni, csak hogy vegyünk valamit.

Emellett ne hagyjuk elveszni az ajándékkártyákon kapott pénzösszegeket sem. Még ha nem is magunknak vásárolunk rajta ajándékot, nem szeretjük az adott cég termékeit, másnak akkor is vehetünk a kártyával valamilyen árut, de az így kapott pénzösszeget ne hagyjuk veszni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!