szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hat vagyonkezelő került bajba egy fizetésképtelen szénipari vállalat miatt Kínában. Két hét alatt ez már a második ilyen eset, ami a hatalmas árnyékbankrendszer veszélyeire irányítja a figyelmet.

A hat vagyonkezelő összesen több mint ötmilliárd jüan, azaz 190 milliárd forint hitelt nyújtott a shanhszi tartománybeli Liansheng Energy vállalatnak.

A cégnek egy kínai lap információi szerint összesen több mint 30 milliárd jüan (1,1 ezer milliárd forint) visszafizetendő hitele van, ugyanakkor - a Hszinhua hírügynökség korábbi jelentése szerint - már tavaly év végén fizetőképtelenné vált. A Liansheng a múlt hónapban hitelei visszafizetésének átütemezését kérte, amelyek közül több milliárd a hetekben jár le. 

Az ügyben a kelet-ázsiai ország második legnagyobb bankja, a Kínai Építési Bank (CCB) is érintett, miután a hat vagyonkezelő tröszt egyikének, a Jilin Province Trust termékének értékesítőjeként szolgált. A Jilin a Liansheng fizetésképtelensége miatt maga is bajban van, és a CCB által is segített vagyonkezelési alapja után nem tud fizetni, a kínai sajtójelentések szerint több mint 760 millió jüannal (29 milliárd forint) maradva adósa befektetőinek.

Utóbbiak a CCB felelősségre vonását szorgalmazzák, mondván a nagybanknak kezességet kellene vállalnia a Jilinért. A helyzet a közgazdászok szerint legjobb esetben is a hitelek átütemezésével, a fizetési határidők kitolásával oldható meg, a vállalatok központi kisegítése ugyanis egy szerencsétlen precedens teremtésének veszélyét hordozza magában. 

Az eset az elmúlt bő két hétben már a második nagyszabású ügy, amely a hivatalos bankrendszeren kívüli pénzügyi szereplőket érinti. Január végén a China Credit Trust vagyonkezelő a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) által több mint 700 befektetőnek értékesített hárommilliárd jüanos (114 milliárd forint) alapja dőlt be kis híján, a helyzetet végül a befektetők flexibilitása oldotta meg.  

Mindkét eset a Kínában immár hatalmasra duzzadt árnyékbankrendszer rejtette kockázatokat illetően kongatta meg a vészharangokat. A vagyonkezelési termékeket egyes kínai alapok - az előírásokkal szembemenve - hitelként adnak tovább, amelyek nem fedezett voltuk miatt kockázatosak, s láncreakcióban okozhatnak gondot a pénzügyi rendszer egészében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!