szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén év elejétől az állam még több lehetőséget ad arra, hogy kiválthassuk, vagy kiegészíthessük a nehézkesen működő központi nyugdíjrendszert – írja a Pénzcentrum. Emellett többfajta megoldással is élhetünk, ha szeretnénk nyugdíjas éveinkre is megtakarítani.

A nyugdíjcélú előtakarékosság mellett az egészségügyi célra való megtakarítást is támogatja az állam az egészségpénztárakon keresztül. Az előbbieket három részre lehet bontani, önkéntes nyugdíjpénztárakra, nyugdíj-előtakarékossági számlára, és nyugdíjbiztosításra. Mind a négy konstrukció esetében a személyi jövedelemadóból lehet érvényesíteni a kedvezményt, a befizetett összeg húsz százalékáig – írja a Pénzcentrum.

A két fő differencia ugyanakkor az, hogy milyen befektetés van a termék mögött, és, hogy milyen feltételekkel juthatunk hozzá a pénzünkhöz. A legjobb választás a pénzhez jutás szempontjából az egészségpénztár, ahol a befizetés után szinte azonnal felhasználható az egyenleg. A nyugdíjcélú konstrukciókat akkor érdemes választani, ha az összeget nyugdíjra fordítjuk, ellenkező esetben vissza kell fizetni a jóváírás 120 százalékát (kivétel az önkéntes nyugdíjpénztár 21 év után).

Az egészségpénztári befizetést elsősorban gyógyszerek kifizetésére ajánlják, azonban magánvizsgálatra, sportolással kapcsolatos kiadásokra és még számtalan egészségügyi szolgáltatásra, betegséggel kapcsolatos kezelés kifizetésére felhasználhatjuk. Idén év elejétől pedig már az éves adójóváírás mértékét 100 ezer forintról 150 ezer forintra emelték, így a teljes pénztárban érvényesíthető jóváírásunk származhat egészségpénztárból.

Az önkéntes nyugdíjpénztár az adójóváírás szempontjából nem sorolható egy csoportba az egészségpénztárral, együttesen a kettővel évente 150 ezer forintig élhetünk, amiből a nyugdíjcélú jóváírást 150 ezer forintig érvényesíthetjük. Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében a befektetés mögött portfóliók találhatók, amelyek között a váltás csak maximum évente javasolt a költségek és a váltás hosszúsága miatt. Ha viszont saját kezünkben szeretnénk tudni pénzügyeink kezelését, akkor a legjobb megoldás egy nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) nyitása. Ebben az esetben mi dönthetünk tranzakcióinkról, azaz vásárolhatunk forintalapú, Európában kibocsátott értékpapírt. A kínálat szolgáltatónként ugyanakkor eltérő lehet. A NYESZ esetében az éves adókedvezmény mértéke 100 ezer forintig terjedhet (a 2020-ig nyugdíjkorhatárt elérők esetében 130 ezerig).

További részleteket, ideértve a nyugdíjbiztosításról szóló részt, ide kattintva lehet olvasni.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!