szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétheti mélypontjára gyengült a lengyel zloty pénteken a Vistula-gate miatt,

Péntek délután az euró 4,17 zlotyhoz közeledett, szemben a június 6-i 4,09-es árfolyammal, az elemzők szerint a piac így reagál az úgynevezett Vistula-gate-re, a múlt hét végén kitört lehallgatási botrányra. A befektetőket Donald Tusk miniszterelnöknek az a kijelentése bizonyította el, miszerint nem lehet kizárni az előrehozott választások kihirdetését.

Az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) parlamenti csoportjának vezetője később közölte, nem előrehozott választások kiírásával oldaná meg a lengyel belpolitikai válságot, hanem konstruktív bizalmatlansági szavazásról szeretne tárgyalni a többi ellenzéki párttal.

Mariusz Blaszczak, a PiS parlamenti csoportjának vezetője a többi ellenzéki párt parlamenti csoportjainak vezetőihez fordult azzal a javaslattal, hogy hétfőn tárgyaljanak a párt által javasolt indítvány lehetőségéről.

Szerinte "a Bartlomiej Sienkiewicz belügyminiszter és Marek Belka jegybanki elnök közötti lehallgatott beszélgetések és a Donald Tusk miniszterelnöknek alárendelt belbiztonsági szolgálat későbbi lépései (…) olyan jellegűek, hogy a jelenlegi kormány további működése nyilvánvaló veszélyt jelent az állam belső biztonságára és Lengyelország demokratikus elveinek minőségére."

Blaszczak szerint a közzétett beszélgetések az állami intézmények olyan beteges állapotáról tanúskodnak, melyben az előrehozott parlamenti választások tisztességes lebonyolítása is kérdéses. Ezért a PiS a konstruktív bizalmatlansági indítvány útján egy szakértői kormány összeállítását szeretné kezdeményezni.

Lengyelországban a konstruktív bizalmatlansági indítvány a miniszterelnök-jelölt személyének a megnevezésével, egyszerű parlamenti többséggel szavazható meg, ez legalább 231 voksot jelent. A szavazást akkor tartják meg, ha legalább 46 képviselő kezdeményezi.

A Wprost közéleti hetilap néhány napja nyilvánosságra hozta Marek Belkának, a nemzeti bank és a pénzpolitikai tanács elnökének, valamint Bartlomiej Sienkiewicz belügyminiszternek egy varsói étteremben folytatott, illegálisan lehallgatott tavaly nyári beszélgetését. A jegybankelnök a nemzeti bank pénzügyi támogatását ígérte az állami költségvetésnek, amiért cserébe Jacek Rostowski pénzügyminiszter leváltását, valamint a jegybanktörvény módosítását kérte.

A hangfelvétel súlyos közéleti botrányt keltett Lengyelországban és megrendült a varsói kormányba vetett bizalom. Az ellenzék a miniszterelnök, a belügyminiszter és a jegybankelnök lemondását követeli, és komolyan szóba jött a kormányoldalon is az előre hozott választások lehetősége.

Leszek Balcerowicz volt pénzügyminiszter, a jegybank korábbi elnöke is úgy nyilatkozott, hogy a botrány miatt Belkának le kellene mondania. Donald Tusk miniszterelnök és Belka eddig kizárta lemondását, és a kormányfő eddig megvédte belügyminiszterét is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!