szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csak a nemzetbiztonsági okok miatt indokolt adatokra vonatkozik a paksi atomerőmű-beruházással összefüggő harminc évre szóló titkosítás - közölte a Fidesz, kiemelve: ugyanazok, akik ma ellenzik, korábban támogatták a paksi beruházást.

Mint a Fidesz közleményében felidézték: az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának pénteki ülésén a kormány előterjesztésére tárgyalt módosító javaslat nem általános titkosítást jelent, hanem kizárólag olyan adatok vonatkozásában teszi lehetővé a 30 évre szóló titkosítást - az információszabadságról szóló törvénnyel teljesen összhangban -, amelyek titkosítása nemzetbiztonsági okok miatt indokolt. "Elvégre atomenergiáról és egy atomerőműről van szó, amit akár terrorveszély is fenyegethet" - hangsúlyozta a nagyobbik kormánypárt, hozzátéve: a paksi beruházás Európai Uniós szabványok szerint valósul meg, Magyarország annyi információt hoz nyilvánosságra, mint például Finnország.

Az ország energiafelhasználásának 40 százalékát az atomerőmű adja, az atomenergia megkerülhetetlen, a paksi atomerőmű fejlesztése nélkül nem biztosítható a magyar lakosság és az ipar energiabiztonsága - fejtette ki a Fidesz, amely szerint ezt "az ellenzék is pontosan tudja". Korábban - mint írták - minden párt egyetértett a paksi atomerő fejlesztésével, ezért a Fidesz hiteltelennek tartja, hogy az ellenzék most az egész projektet támadja. Mint fogalmaztak: "a paksi atomerőmű 2010-ig a baloldal kifizetőhelye volt, több milliárd forintot talicskáztak ki az atomerőműből MSZP-s politikusokhoz - Harangozó Tamáshoz, Gyurcsány Ferenchez, Józsa Istvánhoz - köthető cégek".

"A paksi atomerőmű fejlesztésének köszönhetően tovább nő hazánk energetikai függetlensége, hosszú évtizedekre kiszámítható, olcsó és biztonságos áramellátást nyújt a magyar lakosság és magyar ipar számára, ezzel növeli Magyarország versenyképességét is" - hangsúlyozta közleményében a nagyobbik kormánypárt.

Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese közleményében cáfolta a Fidesz állításait, amelyeket vele kapcsolatban fogalmaztak meg. Azt írta: "mivel a paksi atomerőmű dokumentumainak titkosításáról szóló vitában láthatóan elfogytak az érvek, érthető, hogy a Fidesz kétségbeesésében alaptalan rágalmakat tartalmazó, személyeskedő közleményt adott ki". Emlékeztetett: a Magyar Nemzet már egyszer kénytelen volt helyreigazítást közölni emiatt. "Az újabb hazug fideszes közleményben tett állításokat átvevőkkel szemben szintén sajtó-helyreigazítási eljárást fogok kezdeményezni, magával a Fidesszel szemben pedig személyiségi jogaim megsértése miatt megteszem a szükséges jogi lépéseket" - írta a szocialista politikus.

Az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának pénteki ülésén elfogadott - az ellenzék által hevesen bírált - változtatás kimondja, hogy az orosz és a magyar kijelölt szervezetek és alvállalkozóik által kötött szerződésekben szereplő üzleti és műszaki adatok, valamint a megvalósítási megállapodások és az egyezmény előkészítésével kapcsolatos, a döntéseket megalapozó adatok a keletkezésüktől számított harminc évig közérdekű adatként nem ismerhetők meg.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!