szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután felröppent a hír, hogy inog Vida Ildikó széke, az adóhivatal arról tájékoztatta a Napi Gazdaságot, hogy minden hibát javítottak, amit a számvevőszék talált náluk.

Vida Ildikó megtette a szükséges intézkedéseket azoknak a hiányosságoknak az ügyében, amelyeket a nemrég lezárult számvevőszéki vizsgálat tárt feltájékoztatta a kormányközeli Napi Gazdaságot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), miután hétfőn a Népszabadság azt írta, nyárig távozhat az adóhivatal elnöke. Már csak azért is, mert ő Simicska bizalmasa.

A konkrét intézkedésekről viszont részleteket nem árult el a szervezet. A NAV válaszában azt emelte ki: a számvevőszék némely témakör kapcsán a 2009 és 2013 közötti időszakot, máskor a 2011 és a 2013 közötti periódus egyes történéseit tekintette át.

Vida Ildikó
MTI

Azt is írták, hogy Vida Ildikó haladéktalanul intézkedett, és erről – a jogszabályi kötelezettségnek megfelelően, a törvényi határidőt betartva – tájékoztatta is az Állami Számvevőszék elnökét. Az egyes intézkedésekről egyelőre nem árult el részleteket a szervezet.

Megkerestük az ÁSZ-t, hogy valóban a törvényi határidőt betartva intézkedett-e a NAV elnöke és tájékoztatta az ÁSZ-t, illetve kielégítőnek találja-e az ÁSZ a tájékoztatást vagy az abban bemutatott intézkedéseket. A számvevőszék azt válaszolta, az intézkedési tervet a NAV határidőben megküldte, az intézkedési tervben foglaltak értékelése folyamatban van.

Mit talált az ÁSZ?

A márciusban megjelent ÁSZ-jelentés egyik legmeglepőbb megállapítása az volt, hogy négy év alatt, 2009 elejétől és 2013 végéig a NAV-nak be nem fizetett hátralék közel 200 milliárd forinttal emelkedett. Pedig 2009-ben sem volt kevés a teljes hátralék, összesen 2078 milliárd forint volt, ebből lett 2261 milliárd. Az ÁSZ jelentéséből az is kiderült, hogy most ennél 3800 milliárd forinttal több hátralék lenne, ha időközben nem törölték volna (például elévülés, behajthatatlanság, tartozásmérséklés miatt, illetve a felszámolási eljárásokhoz kapcsolódóan).

Az ÁSZ megállapította azt is, hogy emellett 2009 és 2013 között a NAV évente több mint 200 milliárd forint olyan működői adózói hátralékállományt mutatott ki, amelynek hátralékkezelése érdekében nem tett intézkedéseket.

Az elfolyó hátralékoknak a bonyolultabb összefüggések mellett van egy nagyon egyszerű oka: a NAV-nál nem hozták létre a hatóság egységes folyószámlarendszerét, így nincs kiépítve egy olyan rendszer, amiben a hátralékok adatai jól átláthatóak és naprakészek lennének. Egy másik kínos ok: 2012 óta nem adtak ki eljárásrendet a NAV-nál arra, hogy mit kell tenni a hátralékokkal, illetve a végrehajtási eljárások során. Ebből az lett, hogy a különböző NAV-egységeknél nagy döntési szabadsággal kezelhették ezeket az ügyeket.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!