szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megszólalt Németh Lászlóné, akit a volt amerikai nagykövet hozott hírbe könyvében azzal, hogy Orbán Viktorral kettesben döntöttek a nagyobb összegű pályázatokról. Nem ketten, hanem négyen vettek részt a szerdai megbeszéléseken - mondta a volt fejlesztési miniszter. A négytagú fejlesztéspolitikai kabinetet a 444 szerint részben azért hozták létre, hogy megfékezzék a közbeszerzéseken diadalmaskodó Közgépet.

Csak a kiírandó pályázatokról és nem a kivitelezőkről döntöttek a szerdai megbeszéléseken - mondta Németh Lászlóné volt fejlesztési miniszter az RTL Híradónak.

A korábbi tárcavezető az Eleni Kounalakis volt amerikai nagykövet könyvében leírtakra reagált, miszerint Némethné arról beszélt neki: Orbán Viktorral hetente egyeztettek a középítkeztetési projektek nyerteseiről.

Eleni Kounalakis 2010 és 2013 között volt nagykövet. Könyvében arról írt, Németh Lászlóné azt mesélte neki, hogy minden héten leültek Orbánnal átnézni a középítkezési pályázatokat: eldöntötték, melyiknek legyen prioritása, és milyen pályázatok nyerjenek.

Vasárnap a miniszterelnök ezt elismerte, az RTL Klubnak azt mondta: "ez ma is így van, ez a törvényes rendje, csak már nem Némethnének hívják a minisztert".

A jelenleg postaügyi államtitkári posztot viselő Némethné szerint a könyv félreérthetően fogalmaz. Valóban minden szerdánn leültek egy kávé mellé, de nem ketten, hanem négyen. A nemzetgazdasági (Matolcsy György, később Varga Mihály) és a fejlesztési miniszter (Németh Lászlóné, később Seszták Miklós), a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, később miniszter (Lázár János), valamint Orbán Viktor. Ők voltak a 2012-ben létrehozott fejlesztéspolitikai kabinet tagjai. Itt döntötték el, melyik pályázat támogatásra érdemes. Ez mindig magáról a pályázatról szólt, és soha nem a kivitelezőről - tette hozzá Némethné. Például eldöntötték, hogy a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. által kidolgozott pályázatok közül végül melyiket írják ki. A kabinet csak az egymilliárdnál többe kerülő pályázatokról határozott - mondta el.

Simicskáékat akarták megfékezni?

444 azt írta, hogy a fejlesztéspolitikai kabinet létrehozásának egyik célja éppen a Közgép megfékezése volt. Korábban ugyanis Némethné - aki köztudottan Simicska-ember - volt a terület felügyelője, Orbánék viszont már akkor rá akartak nézni, hogy mit kezdenek Simicskáék az elnyert EU-s pénzekkel. Ez egy egyértelmű politikai kontroll volt a korábban teljes önállóságot élvező Simicska Lajos felett, amiben sokan az Orbán és Simicska közötti első törésvonalat vélték felfedezni.

A kabinet létrehozásának másik oka az volt, hogy az előző támogatási ciklusban túlságosan lassan csorogtak le az EU-s támogatások, ezt a folyamatot szerette volna a kormány jelentősen felgyorsítani.

Az Együtt szeretne bizonyítékokat arról, hogy a négyek ülésén valóban nem kerültek szóba a kivitelező cégek, amelyek később az uniós pénzekből részesülhettek - mondta Hajdú Nóra, az ellenzéki párt elnökségének tagja a Híradóban. Ezért közérdekű adatigényléssel fordulnak a fejlesztési minisztériumhoz, a tárca döntéselőkészítő anyagait, valamint a fejlesztéspolitikai kabinet összes jegyzőkönyvét kikérve.

Ligeti Miklós, a Transparency Inetnational jogi vezetője szerint a pályázati rendszer magában hordozza a korrupció lehetőségét. Egyrészt a kiírást testre (cégre) szabhatják, másrészt ajánlattevői oldalon pedig előfordul h néhány cég összeáll és "körbenyeréses módszerrel" egymás ajánlatai idsmeretében, egymás alá ígérve nyer el a megbízásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!