szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

27 vizsgált játékból 11 bukott el az NFH tesztjén. Lövöldözős játékoknál gondot okozhat, ha túl erős a becsapódás, ha leválik a tapadókorong a lövedék végéről, illetve a műanyag játékokban megtalálható veszélyes lágyítószer túl magas koncentrációja.

Több szempontból is veszélyesek lehetnek a gyerekeknek készült lövöldözős játékok. Ha túl nagy a lövedék mozgási energiája, sérüléseket okozhat. Habár alapszabály, hogy fejre nem szabad célozni, a legnagyobb veszélyt mégis a szem sérülése jelenti. Ha pedig tapadókorongos lövedékről van szó, abból származhat baj, hogy a tapadókorong leválik és fulladást okoz – írták a Nemzeti Fogyaszótvédelmi Hatóság (NFH) honlapján kedden.

A hatóság tapadókorongos, szivacstöltényes játékpisztolyokat, -íjakat, -nyílpuskákat ellenőrzött. A laboratóriumi vizsgálatokat a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság akkreditált Mechanikai és Villamos-, valamint az akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma végezte el.

27 vizsgált termékből összesen 11 bukott el ilyen vagy olyan szempontból a vizsgálatokon. Ezen a linken lehet átböngészni a vizsgált, illetve a vizsgálatokon meg nem felelt játékok listáját.

A tapadókorong megfelelő rögzítését 16 fajta termék esetében ellenőrizték a szakemberek. A vizsgálati eredmények alapján megállapították, hogy 6 fajta termék (37,5 százalék) esetében a tapadókorong a lövedék végéről az előírt erő hatására levált, ezért a fulladásveszély súlyos kockázatát jelenti a gyermekek számára.

A lövedékek mozgási energiáját mind a 27 fajta termék esetében vizsgálták az akkreditált laboratóriumban, 3 fajta termékről derült ki, hogy nem felel meg a követelményeknek.

Továbbá a laboratórium által megvizsgált 18 mintából 7 mintánál a figyelmeztető feliratok sem feleltek meg az előírásoknak.

Veszélyes lágyítószert is tartalmaznak a játékok

A kémiai vizsgálatokat – tiltott lágyítószer-tartalom – a Hatóság akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma végezte el. Az uniós szabályozás szerint a gyermekek egészségének védelme érdekében a PVC anyagú játékok dibutil-ftalát (DBP), benzil-butil-ftalát (BBP), di-(2-etilhexil)-ftalát (DEHP) vegyületeket nem tartalmazhatnak, csupán elkerülhetetlen szennyeződés formájában, legfeljebb 0,1 tömegszázalákos mennyiségben. 15 db lövedékminta közül 5 db (33 százalék) haladta meg a megengedett 0,1 tömegszázalékos egészségügyi határértéket.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság évről évre végzett vizsgálatai még mindig negatív tapasztalatot mutatnak e téren, figyelemmel arra, hogy a vizsgált, PVC-anyagú részt is tartalmazó játékok (játékbabák babafeje, tapadókorongos figurák tapadókorongja stb.) nagy része még mindig határérték feletti mennyiségben tartalmazza a fenti lágyítószereket, nem egyszer a határérték többszázszoros mennyiségében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!