szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkezdték az Államadósság-kezelő Központ volt vezére, Töröcskei István érdekeltségébe tartozó Széchenyi Bank felszámolását.

Elrendelte a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. felszámolását a Fővárosi Törvényszék – tájékoztatta a hvg.hu-t a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft., a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felszámolócége. A HVG múlt héten írt arról, hogy az elmúlt években elképesztő gazdasági trükkök sorát vetették be, hogy életben tartsák a Töröcskei István jobboldali pénzember, az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) volt vezére érdekeltségébe tartozó bankot.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság a banknál történtek miatt jelenleg nyomozást folytat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, miután az MNB márciusban feljelentést tett.

Töröcskei István még ÁKK-vezérként Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel egy 2013-ban tartott sajtótájékoztatón.
MTI / Kovács Attila

A Magyar Nemzeti Bank HVG által ismertetett vizsgálata szerint a bank egyik közel kétmilliárdos tőkeemelését, közvetve a bank hiteleiből finanszírozták, sőt a bank vásárlására felvett hitelt is pár év után közvetve a pénzintézetből származó hitelekből fizették ki. Emellett nagyon sok szabálytalanság és hiányosság is volt Töröcskeiék bankjánál, és a szabálytalanságok azt követően sem szűntek meg, hogy az állam 2013 júniusában kisebbségi tulajdonos lett. Nagy talány, hogy a kormány miért látta jó üzletnek, hogy közpénzből beszáll a bankba, és a pénzügyi felügyelet eljárása is kérdéseket vet fel.

Töröcskeiék 2014-ben még akkor is újabb és újabb határidőket kaptak a bank helyzetének rendezésére a Magyar Nemzeti Banktól, amikor már nagy volt a baj. Végül az MNB 2014 decemberében visszavonta a bank működési engedélyét, és elindult a végelszámolás.

Innen még fel lehetett volna támasztani a bankot, de már akkor sejthető volt, hogy felszámolásba fordul az ügy, ugyanis a bank vagyona nem fedezte a kötelezettségeit. A Széchenyi Banknál történtek miatt augusztus első felében megkerestük az MNB felszámoló cégét. Választ nem kaptunk, de megkeresésünk után pár nappal, augusztus 14-én megindították a bank felszámolását.

A felszámolásban várhatóan értékesítik a bank eszközeit, és megpróbálják kifizetni a hitelezőket, illetve amennyit tudnak. Legkésőbb október 13-ig kell postára adni a bankkal szembeni hitelezői igényeket a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. címére. A hitelezői igényt akkor is be kell jelenteni, ha azt a végelszámoló részére korábban már bejelentették és a végelszámoló azt visszaigazolta.

A bank bukásával sok milliárd forint veszhet el. Az adófizetők nagyon rosszul járhatnak. Az állam elveszítheti a 2013-ban betett 3 milliárd közpénzt, és júniusban még úgy volt, hogy tulajdonosként még a veszteségbe is be kellene szállnia, nem is kevéssel. Akkor a két részvényesnek, Töröcskeiéknek és a magyar államnak 30 napon belül be kellett volna fizetnie 8,7 milliárd forintot. Az állam bukhatja azt a 6 milliárd forintot is, amit a betétek 100 ezer eurón felüli részének kifizetésére ajánlott fel.

A betéteseknek 8,5 milliárd forintjuk ragadhatott bent a Széchenyiben, nagyrészt a betétek nem biztosított, 100 ezer eurón felüli része.

A veszteség további részét az Országos Betétbiztosítási Alapot (OBA) összeadó többi bank, valamint azok ügyfelei állják. Az OBA – 100 ezer eurós összeghatárig – 13,1 milliárd forint kártalanítást már kifizetett a betétekre. Ezzel beállt a bank hitelezőinek sorába, nagy kérdés, hogy mennyit lát viszont a pénzéből. Az elmúlt évek kártalanításainak jellemzően csak a 10–20 százalékát kapta vissza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!