szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Duna House adatai szerint a lakásvásárlóknak csak mindössze 10 százaléka veszi igénybe a a Családok Otthonteremtési Kedvezményét (CSOK).

A lakásvásárlók 20 százaléka vesz fel hitelt, a hitelfelvevőknek pedig 10 százaléka igényli a kibővített szocpolt, a Családok Otthonteremtési Kedvezményét (CSOK) – közölte saját adataira hivatkozva a Duna House (DH) ingatlan franchise hálózat az MTI-vel.

A két hónapja igénybe vehető CSOK előnye, hogy használt lakás vásárlására, illetve a meglévő lakás bővítésére is jár, az összege pedig a gyermekek számán túl a lakás energetikai besorolásától és a település jellegétől is függ.

A Duna House Hitel Centrumának adatai szerint az átlagos lakásvásárló 6,5 millió forint hitelt vesz fel. Akik viszont igénylik az új kedvezményt is, azoknál az átlagos hitel összege 7,4 millió forint.

A CSOK-ot igénylők 60 százaléka budapesti, a maradék jut a vidéki lakásvásárlókra. A fővárosban az új típusú támogatás a vételár 10 százalékát teszi ki, míg vidéken eléri a 20 százalékot is.

A bankok nem egységesen kezelik a legalább 20 százalékos, jogszabályban megszabott önerőt. Van olyan bank, amely a CSOK-ot önerőnek fogadja el, így akár megtakarítás nélkül is lehet lakást vásárolni, persze csak vidéken.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!