Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A palagáz-forradalomnak köszönhetően az Egyesült Államok néhány év leforgása alatt a jelentős importfüggésből eljutott az exportkényszerig. Az idén augusztusra begyújtottak még egy rakétát: a szél-, és a napenergia-projektek túlnőttek a földgázén.
Az Amerikai Egyesült Államokban 2015 augusztusában összesen 487 megawatt új közüzemi szél-, és napenergia kapacitást kötöttek az országos hálózatra. Ez nagyságrendileg akkor a teljesítményplusz, mint a jelenlegi Paksi Atomerőmű egy blokkja (melynek névleges teljesítménye 500 MW).
A Federal Energy Regulatory Commission (FERC) (FERC - azaz a Szövetségi Energetikai Szabályozó Bizottság) által közzétett hivatalos adatok egészen pontosan két szélerőművi projekt installálásáról (összesen 249 MW) és 10 közüzemi méretű új napelemes telepítésről (összesen 238 MW) szól.
A FERC honlapján elérhető jelentés ráadásul arra is kitér hogy e két megújuló energiás termelőkapacitás jelentette az idei évre számításba vehető amerikai rendszernövekedés nagy részét is, mert bár a január-augusztus viszonylatban 29 projektben összesen 2524 MW-nyi földgáztüzelésű erőművi kapacitás is épült (vízierőmű, nukleáris kapacitás vagy szén alapú beruházásból származó új megawattokból pedig semennyi), a 22 új szélenergia projektből származó 2368 MW, illetve a 123 napenergia projektekből származó 1034 MW összesítve ezen is jelentősen túltesz.
Sőt, szélenergiából az USA nyolc hónap alatt több kapacitást illesztett a rendszerébe, mint 2014-ben egész évben, míg a földgz esetében a mutatók egyértelmű visszaesésről tanúskodnak.
Eközben Magyarországon
Mielőtt bárki az amerikai méreteket kicsinyelni kezdené, az USA brutálisba kapcsolásának alátámasztására érdemes felidézni: a magyarország napenergia-termelési volumen nemcsak az idei évben hozzáadott kapacitások összevetésében, hanem abszolút értékben is voltaképpen egy fekete lyuk a világtérképen. Egyelre az is csak egy friss ígéret, hogy az MVM-re támaszkodva Pécsett valóban épül majd egy közüzemi méretű, 7 MW-os naperőmű.
A hazai viszonyokra inkább az a jellemző, hogy a Jászágón az idén nyáron átadott, első önerős naperőmű is komoly hírnek számít a maga 0,5 MW teljesítményével. Szélerőművet legutóbb 2009-ben "tettek be" a magyar hálóztatba, de ez is egy jóval régebbi, még 2006-ban hozott döntés elhúzódó következménye - a magyaorrszági szélkapacitás hat éve 329 MW csupán.
A zöldenergia térnyerésének tiltása helyett az Orbán-kormány az egyre inkább légvárnak tűnő Paks II. projekttel ígér olcsó áramot úgy, hogy a projekt 10 milliárd eurós orosz hitelből épül majd. Az új magyar atomerőműről a közelmúltban nemcsak az derült ki, hogy műszakilag és technológiailag is kockázatos lehet, hanem az is, hogy bele van kódolva a tiltott állami támogatás is. Utóbbiból pedig közgazdaságilag az is pontosan levezethető, a beruházás megtérüléséhez akár 5000 milliárd forinttal többet kell majd Paks II.-re kifizetnünk.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
14 kilót fogyott a német aktivista.
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.