Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Úgy látszik, a kormány eddig csak jegelte elképzeléseit arról, hogy a trafikpiachoz hasonlóan regulázza újra az alkoholkereskedelmet is. A parlament az ehhez szükséges törvénymódosításokat már tavasszal megszavazhatja.
Amikor 2014. márciusában megírtuk, hogy a nemzeti dohányboltok mintájára a kormány nemzeti italboltokról elmélkedik – vagyis: államosítaná és újraosztaná az italkiskereskedelmi piacot, még aznap megjelent a kormányzati cáfolat. Giró-Szász András, az akkori Kormányzati Információs Központ vezetője "sajtókacsának" nevezte a hírt, és cáfolta, hogy a kormány a választások után tervbe vette volna a terület radikális átszabását.
Szűk két évvel ezelőtt a tervekből annyi látszott, hogy a nemzeti italboltok létrejöttével az élelmiszerboltokban csak sört és bort lehetne árulni, az égetett szeszek értékesítését pedig a botrányosan átalakított trafikstruktúrához hasonló módon alakítaná ki: a nemzeti italboltokat koncessziós joggal, az engedélyeket megpályáztatva alakítaná át a kormányzat.
Nos, a jelek szerint az elképzelés ismét "lábra áll". Legalább is erről írt csütörtöki számában a Figyelő, mely szerint a parlament tavaszi ülésszakán az Országgyűlés elé kerülhet olyan törvénymódosítás, mellyel kimondanák: alkoholt csak meghatározott, speciális értékesítési jogosítvánnyal rendelkező árusítóhelyeken lehet majd vásárolni. A parlament honlapján megtalálható törvénymódosítási tervekből egyelőre annyi körvonalazható, hogy a kormány egyebek mellett a jövedékiadó-törvény újraírására is készül (a táblázatban a 37. ponttal jelzik). Ebbe a nemzeti italbolt "intézményrendszerének" kialakítása is belefér, de a gazdasági hetilap azt is írja: érdemes lesz figyelni továbbá azt is, hogy a szeszesital-gyártásban milyen új szereplők bukkannak fel.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.