szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénzügyi világ valaha volt legnagyobb kiszivárogtatási botrányában vezető politikusok is érintettek. Egy Putyin orosz elnökhöz kötődőnek leírt hálózat például dollármilliárdokat tüntetett el offshore-cégekben, de az izlandi miniszterelnök, Lionel Messi és Jackie Chan neve is szerepel a 11,5 millió irat között. A szíriai, az ukrán és az azeri elnök neve ugyancsak kiszivárgott.

A német Süddeutsche Zeitung által megszerzett, majd az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) 320 újságírójával közösen feldolgozott titkos dokumentumokról már mi is beszámoltunk – az offshore-botránynak magyar vonatkozása is van, az egykori Fidesz-képviselő, Horváth Zsolt személyében.

A botrányt Edward Snowden az adatújságírás történetének legnagyobb kiszivárogtatásának nevezte.

A Mossack Fonseca nevű panamai ügyvédi irodához köthető botrány legnagyobb neve Vlagyimir Putyin, a hozzá kötődő cégháló összesen 2 milliárd dollárt tüntetett el – derül ki a The Guardian összesítéséből. A Kreml az újságírók kérdésére kijelentette, hogy ez csak egy félrevezető információs támadás Putyin ellen.

A most nyilvánosságra került "panamai dokumentumok" a legerősebb reflektorfényt Oroszországban Putyin gyerekkori jó barátjára és egyik lányának keresztapjára, Szergej Roldugin csellistára irányították, akinek magánvagyona legalább 100 millió dollárra rúg. Rolduginról most kiderült, hogy 12,5 százalékban részvényese Oroszország legnagyobb televíziós hirdetési cégének, a Video Internationalnek, és ugyancsak kisebbségi tulajdonosa a Kamaz teherautó-gyárnak, valamint a Bank Rosszijának, amely a 2014-es ukrajnai orosz beavatkozás után felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára. Az alábbi felvételen karmesteri szerepben látható.

Az Egyesült Kiráyság parlamentjének felsőházának hat tagja, három korábbi konzervatív képviselő és a brit pártok többtucatnyi támogatója bukott le az offshore-üzleteivel. Az adóparadicsomokkal kapcsolatos reformokért küzdő kormányfő, David Cameron elhunyt édesapjának a neve is szerepel a dokumentumokban.

Azok az országok, ahol a Mossack Fonseca közvetítői a legaktívabbak voltak (további inforgrafikákat itt talál):

A futball világa is több szinten érintett a botrányban: a FIFA etikai bizottságának egyik kulcsembere, Juan Pedro Damiani üzleti kapcsolatban állt több korrupcióval vádolt emberrel, Lionel Messi pedig apjával közös offshore-cégével szerepel a listán. Messi perelni akarja azt a spanyol lapot, amely azt állította, hogy adócsaló hálózatot működtetett.

Michel Platini felfüggesztett UEFA-elnök neve ugyancsak felbukkant a dokumentumokban, állítólag Balney Enterprises Corp. nevű céget vezetett, de úgy védekezett, hogy a svájci adóügyi hatóság tisztában van vagyona részleteivel.

Számos vezető politikus neve is feltűnik az iratokban: Nawaz Sharif pakisztáni miniszterelnök, Ayad Allawi volt iraki miniszterelnök, Petro Porosenko ukrán elnök és Alaa Mubarak, az egyiptomi exelnök fia, de két királynak, a marokkói VI. Mohamednek és a szaúdi Salmannnak is segített yachtot venni az ügyvédi iroda.

Az ukrán korrupcióellenes iroda nem vizsgálja Petro Porosenko elnök befektetéseit, mert az államfőre nem terjed ki hatásköre, a főügyészség pedig azt mondja, hogy "nem lát bűncselekményt" az államfő tevékenységében.

Petro Porosenko ukrán elnök is érintett
AFP / Wiktor Dabkowski

A Mossack Fonseca a kínai pártbizottság nyolc jelenlegi vagy korábbi tagjának is alapított offshore-céget, és 23 olyan személy vagyonát rejtegették, akik ellen szankciók voltak érvényben, amiért olyan országok rezsimjeit támogatták, mint Észak-Korea, Zimbabwe, Oroszország, Irán és Szíria.

A Forbes 500-as listájáról összesen 29 dollármilliárdos nevét találták meg az iratokban az újságírók, és az is kiderült, hogy Jackie Channek legalább hat offshore-cége van.

Az ICIJ videójából kiderül, mire használják az offshore-cégeket a dokumentokban szereplő egyes vezetők – megvesztegetés, fegyverkereskedelem, adóelkerülés és kábítószer-csempészet is szerepel a felsorolt tevékenységek közt.

A panamai irodának ezen kívül az afrikai gyémántkereskedelemben, a nemzetközi műkincspiacon, és még több hasonlóan titkos üzletágban vannak érdekeltségei.

A kiszivárgott dokumentumokból az is kiderült, hogy miközben Izland történelmének legnagyobb pénzügyi válságát élte át, Sigmundur David Gunnlaugsson miniszterelnöknek és feleségének egy offshore cégen keresztül több millió dollárja volt izlandi államkötvényekben.

Az izlandi kormányból Bjarni Benediktsson pénzügyminiszter és Ólöf Nordal belügyminiszter, de a kormányzó Progresszív párt elnöke, Hrólfur Ölvisson is érintett, ahogy az ország leggazdagabb emberei közül is többen. Gunnlaugssont már szembesítették is a botránnyal, de láthatóan nem nagyon tudott mit kezdeni a helyzettel. Később közölte, hogy nem mond le, de máris tüntetők követelik a lemondását.

Miguel Arias Canete uniós klímavédelmi és éghajlatügyi biztos feleségének neve is szerepel azon a listán, amely offshore cégekről és tulajdonosaikról szivárgott ki. Az Európai Bizottság szerint azonban az ügy nem sérti az előírásokat.

A szíriai rezsim a Seychelle-szigeteken bejegyzett fedőcégek segítségével tudta enyhíteni a nemzetközi szankciók hatását, és így volt képes arra, hogy háborús gépezetét a gazdasági megszorítások ellenére finanszírozza – írta hétfőn az AFP francia hírügynökség a botránnyal kapcsolatban. A panamai ügyvédi iroda titkos adatai szerint Bassár el-Aszad gazdag unokatestvére, Rámi Mahlúf számos vállalatot  telepített adóparadicsomokba. Mahlúf ellen gazdasági szankciók vannak érvényben, és a helyi ellenzék által leginkább gyűlölt személyek egyikének számít.

A Szabad Európa Rádió szerint Ilham Aliyev azeri elnökre nézve is tartalmaz terhelő adatokat a Mossack Fonseca panamai jogi cégtől kiszivárgott iratcsomag. Aliyev családja egyebek mellett aranybánya-részesedések és egy londoni ingatlan megszerzéséhez használt panamai cégeket. Az azeri elnök felesége, Mehriban Aliyeva 2005-ben egy olyan panamai cég társigazgatója volt, amelynek az AtaHolding befektetési alap állt a tulajdonában, a két lánya, Leyla és Arzu pedig egy olyan panamai cégnek áll az élén, amely azeri aranykitermelést végző vállalatokban volt érdekeltsége. Orbán Viktor korábban baráti országnak nevezte Azerbajdzsánt, az azeri elnök feleségét pedig kitüntette Áder János köztársasági elnök a kormányfő előterjesztésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!