Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
2030 után a kereslet drámai esésnek indul, és ez lesz a nagy sztori vége.
Míg az utóbbi időben mindenki az alacsony olajárak hatásával foglalkozik, egy neves amerikai elemző a kereslet oldalát vizsgálta meg, és megadta a szerinte lehetséges jövőbeni forgatókönyvet.
Amint azt többek között a Business Insider is bemutatja, Neil Beveridge a Bernstein Research elemzője úgy véli, hogy 2030-tól kezdve az olaj iránti globális kereslet elég gyors ütemben esni kezd.
Addig azonban lesz még egy felfutás, a 2020-as években még marad a trend, amely szerint egyre több olajra van szüksége a világgazdaságnak. (Ezzel párhuzamosan az árak is emelkedhetnek, de már nem érik el a tavalyi zuhanás előtti szintet.)
A kereslet 2030 táján éri el a csúcsát, aztán óriási szánkózás jön lefelé. A folyamatnak három mozgatórugója van. Egyrészt a fejlett országok fokozatosan függetlenítik magukat az olaj alapú gazdaságtól, Bernstein szerint a fejlett világ már 2005-ben túljutott a kereslet csúcsán. Másrészt viszont a feltörekvő gazdaságok, élükön Kínával és Indiával folyamatosan egyre nagyobb keresletet támasztanak, és ez lesz a növekedés motorja egészen a 2020-as évek végéig. Harmadrészt globálisan nézve ezt a keresletnövekedést ellensúlyozza majd az egyre hatékonyabb üzemanyag felhasználás és az energiaforrások diverzifikálása.
2030 után viszont jön a visszaesés, és az olajkorszaknak utána már hamarosan vége.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.