szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tegnap kiadta az illetékes kormányhivatal az engedélyt, de azt az Energiaklub és a Greenpeace is megfellebbezte, így az egyelőre nem használható fel a beruházás tényleges megkezdéséhez.

A Baranya Megyei Kormányhivatal kiadta ugyan a tervezett Paks II projekt környezetvédelmi engedélyét, de a hatástanulmányt korábban véleményező, és azt több ponton hiányosnak és homályosnak találó Energiaklub és Greenpeace Magyarország is fellebbezést nyújt be a másodfokú hatósághoz.

A tervezett új paksi atomerőmű környezeti engedélyezési eljárása 2014 decembere óta zajlik, mely eljárásban mindkét szervezet a kezdetek óta ügyfelekként vesz részt. Az MVM Paks II. Zrt. által készített és benyújtott hatásvizsgálati dokumentumokat mindkét szervezet a hatóságnak elküldött elemzésben értékelte, és bár a vonatkozó jogszabály szerint ezeket a hatóságnak figyelembe kell vennie az engedélyezési eljárás során, a jelek szerint erre nem került sor.

Furcsa állításokkal van tele az MVM Paks 2-ről szóló hatástanulmánya

Az MVM Paks II. Zrt. által készített, az új paksi atomerőműről készített környezeti hatástanulmány az Energiaklub szerint számos kulcskérdést nem tisztáz, többször megalapozatlan, illetve elavult és hibás nézetekre hivatkozva teszi állításait

2016. szeptember 29-én a Baranya Megyei Kormányhivatal határozatban kiadta Paks II környezetvédelmi engedélyét. Az így elfogadott környezeti hatástanulmány azonban számos kulcskérdést továbbra sem tisztáz, valamint számos helyen megalapozatlan. Ezért az Energiaklub és a Greenpeace élni fog a rendelkezésére álló jogi lehetőségekkel.

„Az a célunk, hogy alapos és mindenki számára megnyugtató válaszokat kapjunk a környezeti hatástanulmánnyal kapcsolatban feltett kérdéseinkre. Továbbra is meg vagyunk győződve arról, hogy Paks II szennyező, veszélyes és drága; és hogy Magyarország számára mind környezetvédelmi, mind gazdasági, mind társadalmi szempontból zsákutca az atomerőmű tervezett bővítése” – mondta Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub energiapolitikai szakértője.

Az a cél, hogy a magyarok Paks ügyében meghátráljanak

Alaposan leizzadt a Paks II. projektet védő magyar delegáció egy németországi közmeghallgatáson. Az atomerőmű-építés egyik legvehemensebb ellenzője, Oda Becker szerint elképesztő és felelőtlen, ahogy a magyar kormány hozzááll több biztonsági kérdéshez, például hogy azzal negligálják azt, hogy terrortámadás érheti az atomerőművet, hogy ilyenre nem volt még példa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!