szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A PM európai parlamenti képviselője szerint elfogadhatatlan, hogy Günther Oettingert jelölték az Európai Bizottság alelnöki posztjára. A német politikus megsértette ugyanis az etikai szabályokat, amikor egy nem regisztrált lobbista magángépén utazott májusban egy budapesti rendezvényre, és ott Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozott. Oettinger és a szóvivője is azt állítják: nem sértették meg a szabályokat, illetve Klaus Mangold magángépének használatát a magyar kormány javasolta.

A 444.hu írta meg júniusban, hogy május 19-én Budapesten járt Günther Oettinger, az Európai Bizottság német biztosa, aki a digitális ügyekért és a technológiai fejlesztésekért felelős Brüsszelben.

A műszaki egyetemen tartott előadást a Jövő autói című konferencián, amit Orbán Viktor nyitott meg. Más nyilvános közös programjuk nem volt, de a lap úgy értesült: nem feltétlenül a konferencia miatt jött Budapestre Oettinger. A látogatás állítólag összefüggött a paksi atomerőmű bővítésével, és Lázár János néhány nappal később esedékes brüsszeli tárgyalásával, illetve Szergej Lavrov orosz külügyminiszter budapesti látogatásával is.

Oettinger a hírek szerint nem menetrendszerű járattal érkezett Magyarországra, hanem egy oroszbarátnak tartott német üzletember, Klaus Mangold magángépével szállt le Budapesten. A konferencia után Oettinger, Mangold és Orbán külön is találkoztak, és ekkor került szóba a paksi bővítés, amit a két német vendég befolyásával és kapcsolatrendszerével segítene áttolni a brüsszeli döntéshozókon – derült ki a cikkből.

Jávor: a 444.hu cikkének szinte az össze állítására van bizonyíték

A Párbeszéd Magyarországért európai parlamenti képviselője szerint elfogadhatatlan, hogy olyan személy legyen az Európai Bizottság egyebek mellett a költségvetés ellenőrzéséért és az etikai szabályokért felelős alelnöke, aki többszörösen megszegte a testület magatartási kódexét, egyebek mellett azzal, hogy egy nem regisztrált lobbista magángépén utazott Budapestre – ezt írta Jávor Benedek szerdai közleményében azzal kapcsolatban, hogy Günther Oettingert néhány napja az Európai Bizottság alelnöki pozíciójára jelölte Jean-Claude Juncker, a távozó Kristalina Georgieva helyére.

Jávor Benedek írásban kérdezett rá a magángép ügyére Oettingernél. Ezt a választ kapta: “tekintve, hogy nem állt rendelkezésre olyan kereskedelmi légi járat, amellyel időben megérkezett volna az Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott találkozóra, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztos Mangold úr magángépén utazott Budapestre.” 

A válaszban szerepelt az is, hogy „Paks II. atomerőmű projektje nem képezte tárgyát a megbeszéléseknek”.

Jávor Benedek viszont állítja: aznap délután négy közvetlen menetrendszerű járat is Oettinger biztos rendelkezésére állt volna.

Günther Oettinger
AFP / Danil Shamkin / NurPhoto

A PM EP-képviselője szerint Oettinger beismerte, hogy találkozott egy nem regisztrált lobbistával, amely tilos a biztosok számára, ráadásul ennek okairól hazudott is az Európai Parlamentnek. További szabályszegés, hogy ha nem fizetett a repülésért, akkor az ajándéknak minősül, miközben 150 euró feletti ajándékot a biztosok nem fogadhatnak el. Egy magángéppel végrehajtott repülés Brüsszel–Budapest-távon sokszorosan meghaladja ezt az értéket. Ha pedig fizetett érte, és magángépet használt menetrendszerű járatok helyett, sokszoros áron, akkor ok nélkül pazarolta az európai adófizetők pénzét – érvelt.

Jávor Benedek szerint a 444.hu június cikkének immár az összes állítására bizonyítékok állnak rendelkezésre, a találkozó témáját leszámítva, de várják, mikor kerülnek elő bizonyítékok arról is, hogy Paks II.-ről egyeztettek Budapesten. A képviselő adatkéréssel fordult Orbán Viktorhoz a cikkben említett találkozók tartalmával kapcsolatban. Úgy tudni, csütörtökön lehet egy újabb Oettinger–Orbán-találkozó egy digitális gazdaságról és közlekedésről szóló konferencián.

Ez volt az egyetlen megoldás?

Az osztrák Der Standard szerint Günther Oettinger szóvivője visszautasította, hogy a német biztos megsértette volna a vonatkozó etikai szabályokat. 

Érvelése szerint a politikus a magyar kormány meghívására ment el a május 19-i, budapesti, az autózás jövőjéről szóló konferenciára. Aznap kora este Orbán Viktorral volt találkozója, de ha menetrend szerinti járatot vett volna igénybe, nem tudott volna a magyar miniszterelnökkel vacsorázni. A magyar kormány ezért azt javasolta számára, hogy utazzon Klaus Mangold gépével, ami úgyis Budapestre repül aznap. Állítólag ez volt az egyetlen megoldás, ha tartani akarták az aznapi menetrendet.

Oettinger is azt írta a Twitteren, hogy a magyar kormány javasolta neki Mangold gépének használatát.

A Deutsche Welle oldalán ugyancsak idézték Oettinger szóvivőjét, aki szerint az EU-biztos aznapi szállását a magyar kormány fizette. Arról viszont nem nyilatkozott, hogy a repülés árát ki állta: a magyar kormány vagy Klaus Mangold.

Günther Oettinger egy másik Twitter-bejegyzésben cáfolta, hogy ők kérték volna a magyar kormánytól a repülőút és a szállása költségeinek megtérítését.

Német botrány: „Jönnek a ferdeszeműek, ha elpasszoljuk a szabadkereskedelmi egyezményt Kanadával és az USA-val"

Szokott-e gondolni arra, mi történik majd, ha nyugdíjba megy? Tudja, mekkora nyugdíjra számíthat? Elkezdett felkészülni erre az időszakra? Mennyit szán rá? És azt tudja, mennyit kellene félretenni, hogy ne változzon az életszínvonala? Töltse ki kérdőívünket december 15-ig, ezt követően pedig megtudja, miként gondolkodnak erről általában a hvg.hu olvasói.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!