szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte a parlamentnek azt a törvényt, amely állami tulajdonba vette volna a budapesti Erzsébet teret – derült ki pénteken. A főváros csütörtökön nyilvánosan is elégedetlenségét fejezte ki a jogszabály miatt, mert arról az indoklásuk szerint nem volt érdemi egyeztetés a kormánnyal.

Csütörtökön rövid közleményben tiltakozott a Főpolgármesteri Hivatal az Erzsébet tér állami tulajdonba vétele ellen. Úgy fogalmaztak: "A városvezetés furcsállja azt a döntést, amellyel mától az Erzsébet tér a törvény erejénél fogva ingyenesen az állam tulajdonába kerül. Erről érdemi egyeztetés nem is zajlott. A Főváros reméli, hogy az ilyen döntések nem válnak gyakorlattá".A közlemény alapján úgy tűnt, mintha fű alatt, a fővárosi vezetők feje felett átnyúlva hozott volna döntést az állam a budapesti belváros egyik fontos pontjával kapcsolatban.

Az Erzsébet tér átvételét lehetővé tévő törvényt Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter jegyzi, és "egyes állami és önkormányzati tulajdonú ingatlanok ingyenes átadásáról" rendelkezik. Október végén nyújtották be, és megszavazása után már az államfő aláírására vár.

A budapesti Erzsébet téren két ingatlan 2013. augusztus 1-jével került a fővárostól az államhoz, idén december elsejétől pedig újabb négy ingatlant kapott volna meg ingyen a törvény alapján, az indokolás szerint azért, mert így tulajdonjogilag is egységesen kezelhető és üzemeltethető közparki területet lehetne kialakítani.

Az MTI szerint Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az Országgyűlésben korábban azt mondta: fel sem merült az Erzsébet tér további beépítése. A téren egy körbefutó járda áll négy helyrajzi számból, és a módosítás ezt érinti – magyarázta.

Pénteken derült ki, hogy az államfő nem írta alá a törvényt, hanem megfontolásra visszaküldte a parlamentnek. A Kövér László házelnöknek címzett levelében Áder János ezt azzal indokolta, hogy vagyonátadás nem történhet meg a tulajdonos fővárosi önkormányzat döntésének mellőzésével, a törvény előkészítésekor sem a Fővárosi Közgyűléssel, sem a főpolgármesterrel nem egyeztettek.

A köztársasági elnök arra kérte az Országgyűlést, hogy a jogszabályban előírt eljárás lefolytatása után tárgyalja meg és fogadja el ismét a törvényt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!