szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyolcvanmillió forintot ad az állam a lakópark ügyének rendezéséhez, amely alatt illegálisan tárolt vegyszerek okoztak robbanásokat 2010-ben. A lakók helyzete azóta rendezetlen.

Akár állami tulajdonba is kerülhet az a budapesti ház, amely alatt a vegyi anyagokkal szennyezett talajban többször robbanás is történt 2010-ben, így a ház lakhatatlanná vált.

A hétfői Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint a belügyminiszternek előterjesztést kell készítenie az ingatlantulajdonosok lakhatási feltételeinek megoldására, és meg kell vizsgálnia, hogy indokolt-e és lehetséges-e az ingatlan állami tulajdonba vétele.

A nemzetgazdasági miniszter feladata, hogy biztosítson 80 millió forintot a környezetvédelmi hatóság határozatában rögzített tényfeltáráshoz és a beavatkozási terv elkészítéséhez, a földművelésügyi miniszternek pedig előterjesztést kell készíteni a tényfeltárás eredményéről, ez alapján az esetleg szükséges intézkedésekről, továbbá a kármentesítési beavatkozás megvalósításához szükséges költségek biztosításáról.

A területen vélhetően az 1960-as évektől szakszerűtlenül tároltak vegyszereket, a talaj a felszín közelében ólommal, nikkellel, rézzel, cinkkel szennyeződött. A Greenpeace környezetvédelmi szervezet összesítése szerint a területet később úgy adták el, hogy azt mentesíteni kell.

A 2000-es években két társasházat építettek az ingatlanon. 2010-ben több robbanás is történt: ezek következtében a felszínre került egy régi pince, amelyben lyukas hordókat, vegyszeres üvegeket találtak. A lakóingatlanokat ezután életveszélyessé nyilvánították. A tulajdonosok pereket indítottak, amelyek azonban még nem zárultak le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Lakóparki robbanás: hat éve szenved hat család, és nincs még megoldás

Amit el tudtak rontani a hatóságok, azt el is rontották a soroksári lakóparkban történt robbanás ügyében. 2010-ben robbantak fel azok a földbe ásott vegyszeres hordók, amelyek az építkezéskor senkinek sem tűntek fel vagy senkit sem zavartak. A területről kiköltöztetett családok hat éve várnak megoldásra az ügyükben – írja a Figyelő.