szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kikérték a listát, mire adott a kormány pénzt a külföldi civil szervezeteknek. Néhányan kikerülték a válaszadást, de az azért így is kiderült, hogy a legnagyobb nyertes a foci.

Milyen külföldi civil szervezeteknek, és mekkora összegű támogatást adtak 2016-ban? Ezt a kérdést tette fel Kónya Péter az összes minisztériumnak. A tárcák mostanra küldték meg a válaszaikat.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egy kormányhatározatra irányított át a válaszban. Ebből kiderül: összesen 8 milliárd forintot költöttek határon túli sportakadémiák támogatására. A legtöbbet, 3 milliárdot a Délvidék Sport Akadémia kapta, a munkácsi, a csíkszeredai, a sepsiszentgyörgyi, az eszéki, valamint a dunaszerdahelyi akadémiának 1-1 milliárd jutott. Az NFM háttérintézményei közül a HungaroControl Zrt. adott az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsért Alapítványnak, valamint az ukrajnai Salánkért Társadalmi Szervezetnek összesen négymillió forintot.

Lázár János inkább kikerülte a válaszadást, a Miniszterelnökség szerződéseiről csak annyit írt: ezeket meg lehet találni a kormányzati honlapon. A háttérintézményeik közül egyedül a Bethlen Gábor Alapkezelő érintett, az ő esetükben is a szervezet honlapjára irányított tovább Lázár.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda hasonló választ adott, igaz, ők legalább egy linket odatettek, ahol megtalálható a szerződéseik listája. Ezekből kiderül: 612 millió forinttal szerződtek a Magyar Foundation of North America működésének támogatására, 100 milliót adtak a Határok nélkül a magyar nyelvű sajtóért alapítványnak, de azt is megtudjuk, hogy egy Hans Kaiser nevű ember 24 ezer eurót kapott, hogy a miniszterelnöknek szakmai előkészítő anyagokat adjon. A Gringo Bt.-nek 8,4 millió forint járt angol nyelvterületen végzett tanácsadásért, az Arculat 2000 Művészeti és Oktató Bt. pedig 9 millióért adott tanácsokat aktuál- és szakpolitikai kérdésekben angol nyelvterületen. Angol nyelvi képzést 2,8 millióért végzett az International House Language School Kulturális és Szolgáltató Kft.

A leginkább szűkszavú az Igazságügyi Minisztérium volt: ők a kormany.hu olvasását ajánlották a képviselőnek.

A Földművelésügyi Minisztérium összesen 112 millió forintot osztott szét – az összes minisztérium közül ők adták a legrészletesebb listát. A legtöbbet, 12 milliót a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége kapta, szakmai programok szervezésére, tapasztalatcsere-programokra, valamint a Szabadkán megtartott Kárpát-medencei Összefogás Fórumra. A legtöbb tétel 2-5 millió forintos a listán, általában olyan indoklással, mint „szakmai program támogatása”, de tapasztalatcsere-programokra, gazdaszervezetek működési célú támogatására, vagy épp külhoni tanyafejlesztésre is költöttek.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közel hatmilliárd forintot osztott szét. A legnagyobb, 3,9 milliárdos tétel a vajdasági Prosperitati Alapítványnak jutott, az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ Jótékonysági Alapítvány pályázati támogatási kerete pedig 1,8 milliárdos lett.

A Nemzetgazdasági Minisztériumból mindössze 1,3 millió forint elköltéséről számoltak be: ezt a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács Civil Egyesület kapta, hogy a budapesti Utazás kiállításon bemutassák Kárpátalja turisztikai kínálatát.

A Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium nem adott semmilyen külföldi civil szervezetnek támogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!