szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Többemeletnyi zuhanást élt túl Kuvaitban egy etióp háztartási alkalmazott, akinek kétségbeesett vergődését felvette helyi munkaadója. A kuvaiti hatóságok a segítségnyújtás elmulasztása miatt őrizetbe vették a felvétel készítőjét. Az eset a komoly felháborodás mellett ismét felhívta a figyelmet a szegényebb országokból érkezett munkavállalók kiszolgáltatottságára.

Az nem derült ki, hogy a több éve az olajmonarchiában dolgozó etióp nő hogyan került az ablakba, az viszont a felvételen is kivehető, hogy segítségért kiabál, mielőtt lezuhanna a mélybe. Alkalmazója pedig a lakásból rögzíti a jelenetet. A Kuwait Times úgy tudja, hogy az etióp nő túlélte a hétemeletes zuhanást, szerencséje volt, mert egy napellenző ponyvára esett.Töréseket szenvedett, kórházba vitték. A nyugalom megzavarására is alkalmas videót a hvg.hu nem teszi közzé, de ha ön úgy dönt, megnézheti.

Emberjogi szervezetek, köztük a Human Rights Watch (HRW) évek óta igyekszik nyomon követni, dokumentálni az öbölmenti országokban kafala néven ismert, a vendégmunkások kiszolgáltatottságára épülő munkavállalási rendszerben tapasztalt visszaéléseket. De ez a videó még a sokat látott szakembereket is megdöbbentette.

Kuvaitban a HRW becslése szerint több mint 600 ezer külföldi dolgozik, az országban 3 millióan élnek, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy szinte minden családra jut egy háztartási alkalmazott. A kevésbé tehetősekre éppen úgy, mint a gazdagokra. Az ok egyszerű. Az alkalmazottak olcsók és védtelenek.

A HRW munkatársa, Rothna Begum a Washington Postnak több esetet is felidéz, amelyet a szervezet még egy 2010-ben készült felmérésben dokumentált. A munkavállalók verésről, éheztetésről, megaláztatásokról számoltak be. Voltak, akik öngyilkosságot kíséreltek meg. Helyi, meg nem erősített hírek szerint az etióp alkalmazott is ezt az utat választhatta. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dercsényi Dávid Gazdaság

Kőgazdagok, de mégsem tesznek semmit a menekültekért?

A világ leggazdagabb államai, közel vannak a konfliktushoz, muzulmán országok, arab nyelven beszélnek, krónikus munkaerőhiánnyal küzdenek – mégsem ajánlották fel, hogy akár egyet is befogadnának a szír konfliktus 4 millió menekültjéből. Mit gondoljunk ezek után az Öböl-országokról?