szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU-nak óvatosan kell eljárnia, ha büntetőintézkedéseket vezet be rossz úton járó tagállamai ellen, a szavazati jog felfüggesztése például visszaüthet – írta a Financial Times (FT). A lap szerint inkább fokozatosan bevezetett új szankciókra lehet szükség.

Az Európai Unió alapértékei – mint a demokrácia, a szólásszabadság és a polgári jogok - jelenleg nagyobb fenyegetésnek vannak kitéve néhány kelet-európai országban, mint a hidegháború vége óta bármikor – írta az FT.

Példaként Lengyelországot és Magyarországot említették. 

A lap szerint a demokrácia és a civil társadalom fokozatosan visszaszorul Magyarországon, amelynek miniszterelnöke, Orbán Viktor kijelentette, hogy illiberális demokráciát épít, és Kínát, Oroszországot és Törökországot dicsérte követendő példaként. 

Amikor a kelet-közép-európai országok beléptek az EU-ba, az unió emberi jogi és kormányzási kritériumokat állított fel velük szemben, de kevés hatásköre van a tekintélyelvűségbe visszacsúszás megakadályozására.

Évekkel ezelőtt Ausztriát sem tudta megfegyelmezni a demokratikus értékek veszélyeztetése miatt. Ezért óvatosan kell eljárnia, amikor szankcionálja tévelygő tagjait, mivel például a szavazati jog felfüggesztése az Európai Tanácsban visszaüthet – tették hozzá.

A lap szerint megoldás lehet, bár csak hosszabb távon, ha az EU több újfajta szankció lehetőségét vezeti be fokozatosan.

Ehhez alapszerződés-módosítás kéne, de ha továbbra is napirenden lesz az eurózóna irányításáról szóló szabályok átírása, egy füst alatt ezeket az új szankciókat is be lehetne illeszteni.

Addig is a tagoknak figyelniük kell az alapértékek megsértésére bárhol az EU-ban - beleértve saját országukat is - és azonnal el kell ítélniük ezeket a lépéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!