Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Hiába a sportba öntött milliárdok, hiába az egészségmegőrzés fontosságát sulykoló kormányzati szólamok, az idősebbek testmozgására nem jut támogatás.
Az aktív versenyzésből kiöregedett úszók is bemutatkozhatnak rövidesen a Duna Arénéban, a Komjádiban és a vizes világbajnokság más helyszínein, amire az aktívak versenyét augusztus 7-től követő Masters Világbajnokság ad alkalmat. Népes társaság legjobbjai mérkőzhetnek meg egymással, hiszen a Nemzetközi Úszószövetség, a FINA szabálya szerint már a 25 év felettiek is indulhatnak a szenior versenyeken.
A kényeztetést csak hírből ismerő hazai szenioroknak a vizes világbajnokság magyarországi rendezésével kivételes alkalom nyílik arra, hogy a hazai közönség előtt versenyezzenek. Ám az ő szereplésükhöz a rendezés százmilliárdot meghaladó költségeiből nem jut egy fillér sem.
Pedig a versenyen indulás nemcsak a nyugdíjasoknak, hanem a kiskeresetű dolgozóknak is aránytalanul nagy megterhelést jelent. „Három éve álmodozom arról, hogy nemzetközi versenyen induljak, de támogatás híján mindent zsebből kell fizetni. Úgy számolom, a ráfordításom már a félmilliót is megközelíti” – számolta össze egészséges életmódjának extra költségeit Véghné Kovács Ildikó.
A korábban az egészségügyben, most a szociális szférában dolgozó, középkorú fővárosi szenior versenyző már két úszószámban is regisztráltatta magát a vb masters versenyeire. „Többre nem futotta” – sajnálkozik. A regisztrációért ugyanis 65 dollárt, minden egyes számért, amelyben indulni akar, további 18 dollárt kell átutalni a FINA-nak. A nemzetközi szövetség kívánalmainak megfelelő úszódressz ára úgy 50 ezer forinttól indul – még szerencse, hogy a kitartóbbak fél áron is meg tudnak csípni egy-egy jó állapotú, levetett darabot.
A felkészüléshez edzőt, gyúrót, dietetikus tanácsadót a legtöbb egyesület egyáltalán nem tud adni. Aki ki tudja szorítani, néhanapján megfizet egy sportmasszázst. Egyéb ügyekben a szeniorok egymást segítik tanácsokkal: egy nagyobb csapatban jó eséllyel van az aktív versenyzéstől visszavonult edző is, mint Szánti Domonkosné, a Pécs Baranyai Szenior Úszók és Vizisportolók Klubjának elnöke.
Az egykor virágzó klubot, amelynek 56 szenior tagja volt, és amely elnyert pályázati pénzekből támogatta a versenyekre utazást, a melegítők és dresszek megvásárlását, szétverte a városi önkormányzat tulajdonában lévő Pécsi Sport Nonprofit Zrt. – panaszolja az elnök. „A fideszes városvezetés ezt is centralizálni akarta, azzal a felkiáltással, hogy csak egy szenior szakosztály legyen” – teszi hozzá.
A sportolókat szép, ám utóbb be nem váltott ígéretekkel elcsábították, itt csak 13-an maradtak. A zrt-ben viszont nincs szenior szakosztály, az edzési lehetőségért kért pályabérlési díj pedig megfizethetetlenné vált számunkra – vázolja az áldatlan helyzetet Szántiné. A város idősebb korosztályának, de nem a sportolóknak a Pécsi Sport uszodájában hetente kétszer, 13 és 14 óra között hagynak szabadon két pályát a „Fitt Nagyi” program keretében.
„Ötvenméteres pályát egyáltalán nem kapunk, a 25-ösért is meg kell küzdeni” – panaszolta a HVG-nek egy fővárosi egyesület szenior tagja. Ő a reggeli órákban a munkája miatt nem tud vízbe szállni, így viszont kénytelen délután a lassúzó nyugdíjasokkal osztozni a medencén.
Másutt valamivel jobb a helyzet. Az eredményeit tekintve az élmezőnybe tartozó Nyírszenior97 SE elnöke, Vasváry Zoltán szerint Nyíregyházán a nyári szezonban a nyitott 50-es, télen a fedett 25-ös medence is a rendelkezésükre áll, amit a fürdőt üzemeltető Sóstó-Gyógyfürdők Zrt-nek és persze a tulajdonos városnak köszönhetnek. Az egyesületi tagok ezért jutányos árat fizetnek: az évi 5 ezer forintos tagsági díjon felül 12 hónapra mindössze 35 ezer forint a kedvezményes uszodai belépő költsége. Az egyesület ugyanakkor három önkéntes edzővel is segíteni tudja a felkészülést, és még egyenpólót is csináltat a tagjainak. A versenyekre utazást és a nevezési díjakat viszont kinek-kinek saját zsebből kell állnia.
A fővárosban ennél sokkal drágábban juthatnak edzési lehetőséghez a szeniorok: van olyan egyesület, ahol a tagsági és a vele járó kedvezményes uszodabelépő éves költsége a naponta edzeni járóknak megközelíti a 200 ezer forintot. Lényegi segítséget a Magyar Szenior Úszók Szövetsége sem tud nyújtani, hiszen éves költségvetése tavaly még a 3,5 millió forintot sem érte el. Ebből a korábbi évekhez képest generózus költségvetési támogatás 2,3 millióra rúgott, a tagdíjak pedig 410 ezer forintot tettek ki.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Szabad-e, kell-e sportolnia egy daganatos betegnek? Amíg a daganatot el nem távolítják, csak a kíméletes mozgás javallott, de a tudomány mostani állása szerint a sport gyorsítja a felépülést, javítja az életminőséget.
Az Oroszország-szakértő szerint köze lehetett a palágykomoróci templom elleni támadáshoz az Orbán-kormánynak.
Az indulásról, az érkezésről és az űrben végzett kísérletekről is beszélt az űrből nemrég visszatért magyar asztronauta.
Azt állította, nem volt verésnyom a férfin.
A gyakorlógépekkel van a hiba.
Az USA legnagyobb sztorija végzetes lehet az elnök számára.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Ketrecharcosok Klubja.
Elszállók, összeukránozás, levelibéka, választalan, repülőember.