Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egyelőre nincs hová építeni a Dél-Budára tervezett szuperkórházat, B terv pedig nem készült.
„Ha a hét végéig nem sikerül az állami tulajdonba vételhez szükséges szerződéseket megkötni, a kormány eláll a vételi szándékától” – ezzel a határozatba foglalt figyelmeztetéssel gyakorol nyomást a kijelölt terület tulajdonosaira Orbán Viktor kormányfő. A dél-budai szuperkórház helyének kiszemelt, az M1–M7-es autópálya fővárosból kivezető szakasza mellett lévő 14,5 hektáros Dobogó nagyobb részben magántulajdonban van, s e szerint nem sikerült a terület – eredetileg 5 milliárd forint körülire taksált – vételáráról megállapodni. Valószínűleg a korábban megvizsgált, majd elvetett budai építési helyszínek sem jelentenek valóságos alternatívát. Az idő pedig sürget, hiszen jövő tavasszal, a parlamenti választások előtt túl kell esni a beruházás első protokolláris eseményein.
Csakhogy a „beruházás előkészítése nem megfelelő ütemben halad” – gyakorolt önkritikát határozatában a kormány. Egyúttal könnyű kézzel odaígért összesen 40 milliárd forintot a fővárosi kórházaknak. Ebből 21,7 milliárd forint jutna 23 fővárosi és Pest megyei intézménynek, zömében orvosi eszközök beszerzésére. A további 18,3 milliárd forintnyi ígérvény felhasználására 2018 előtt valószínűleg nem lesz szükség, mivel valamennyi rubrika felújítási, építési tervek elkészíttetésének ad zöld utat. Az Egészséges Budapest program néven futó koncepció végleges elfogadása azonban még várat magára, a HVG úgy tudja, a jövő héten kerül a kormány elé.
A már szétígért 40 milliárd forint allokációja tükrözi az elmúlt két és fél év lobbiharcaiból kialakult fejlesztési koncepciót. A zöldmezős, 1300 ágyas dél-budai „szuperkórház” a 2022-es választásokra készülhet el. Észak-Pesten a Honvédkórház gigantikus, 1600 ágyas bővítését szorgalmazza a tulajdonos honvédelmi tárca, ide költözne be a jelenleg 610 ágyas, rendkívül elavult, megszüntetésre váró MÁV-kórházi telephely. A harmadik centrum a Szent István Kórház és az Országos Kardiológiai Intézet telekhatárán kapna helyet, 1300 ágyas hotelépülettel. Arról a jelek szerint máig nincs döntés, hogy Buda északi régiójával mi legyen. Egyelőre folytatódik a Kútvölgyi úti kórház tatarozása, amire egymilliárd forint fedezetet ígért a kormányhatározat. A Szent János Kórház pedig szűk félmilliárdból készíttethet tervet egy „városi” gyógyintézmény kialakítására. A megfogalmazásból egy, a mostaninál szűkebb feladatkörrel és jóval kisebb területen működő kórház képe körvonalazódik.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el, vagy egyszerűen távoznak, például Romániába. Közben egyre agresszívebben hódítanak az indiai és kínai szállítók.
Itt az ideje eldönteni, mi a fontosabb politikai szinten is: a sportsiker vagy a gyermekek biztonsága?