Trump felrúgja Obama marihuánapolitikáját

Trump igazságügyi minisztere bejelentette, hogy nem veszik figyelembe ezentúl azt, hogy az egyes tagállamokban engedélyezték-e már a marihuána fogyasztását vagy sem. Ehelyett a szövetségi törvényekre alapoznak, amelyek tiltják ennek a drognak a fogyasztását is. Egyelőre nem tudni, hogy a gyakorlatban ez pontosan mit jelent majd.

  • MTI MTI
Trump felrúgja Obama marihuánapolitikáját

A Trump-kormány hatályon kívül helyezi az előző kormány marihuánafogyasztással kapcsolatos politikáját – jelentette be csütörtökön az amerikai igazságügyi miniszter. Jeff Sessions szerint ezentúl a szövetségi rendfenntartó erők nem lesznek tekintettel az egyes szövetségi államokban elfogadott, a marihuána forgalmazását és fogyasztását engedélyező törvényekre, vagyis a szövetségi szinten érvényben lévő tiltást tartja irányadónak.

A minisztériumi bejelentésre négy nappal azután tették meg, hogy Kaliforniában életbe lépett a 2016-ban megszavazott törvény, amely szerint bizonyos szabályok betartásával az állam területén szabadon lehet vásárolni és fogyasztani marihuánát. A szövetségi törvények erre nem adnak lehetőséget, de az előző elnök, Barack Obama kormányzása idején a szövetségi rendfenntartó erők tiszteletben tartották az ilyen tagállamok törvényeit.

Az igazságügyi minisztérium által bejelentett változások értelmében ezentúl a szövetségi ügyészek szélesebb hatáskört kapnak, pert indíthatnak a szövetségi szintű tiltó törvény megsértéséért.

Csütörtökön egyelőre csak a változtatás szándékát közölték a sajtóval, de azt nem, hogy az új rendszer mikortól lép életbe. Az sem derült ki, hogy a szövetségi kormányzat eljárást indít-e azok ellen a szövetségi államok ellen, amelyekben legális a marihuána forgalmazása és fogyasztása. "A részletek kidolgozása még folyamatban van" – közölték.

Az előző elnök, Barack Obama kormányzása idején az igazságügyi minisztérium egy sor hivatalos dokumentumban "veszélyes kábítószernek" minősítette ugyan a marihuánát, de a kormány az egyes szövetségi államokra és a helyi hatóságokra ruházta az ezzel kapcsolatos konkrét szabályozást. Egyúttal ellenezte, hogy szövetségi ügyészek pert indítsanak marihuánával kapcsolatos bűnügyekben azokban az államokban, ahol ez a kábítószer legális.

Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője azt hangsúlyozta, hogy a szövetségi törvény tiltja a marihuána legalizálását, és ez érvényben van még akkor is, ha egyes államok engedélyezik ezt a kábítószert. "Donald Trump elnök számára elsődleges fontosságú a törvények tiszteletben tartása, legyen szó akár marihuánáról, akár bevándorlásról" – mondta.

Az igazságügyi minisztérium csütörtöki bejelentése után Gavin Newsom, Kalifornia demokrata párti helyettes kormányzója nyilatkozatban utasította el a kormányzati terveket. "A lakosság elfogadta a legalizálás elkerülhetetlenségét, nagyon nehéz lesz innen visszalépni, végül úgyis Kalifornia fog győzedelmeskedni" – fogalmazott.

Az Egyesült Államok hat szövetségi államában, Alaszkában, Washingtonban, Oregonban, Nevadában, Coloradóban és Kaliforniában legális a marihuána, Massachusettsben és Maine-ben perdig most folynak az előkészületek a legalizálásra.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A végtelen lehetőségek iparága

Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.