szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök gazdasági főtanácsadója társaságában adott exkluzív interjút a Reuters hírügynökségnek. Ebből egyebek között kiderült, hogy a Fehér Ház nagy összegű bírságot kíván kiróni a kínaiakra, akik "arra kényszerítettek amerikai vállalatokat, hogy magukkal vigyék az új technológiákat Kínába!


 Trump és főtanácsadója, Gary Cohn szerint a kínaiak csakis úgy engedélyeztek jelentős beruházásokat Kínában az amerikai információs technológia élvonalába tartozó cégeknek, ha magukkal hozzák a legkorszerűbb technológiát. Ezzel jelentős kár érte Amerikát, hiszen a kínaiak nem fizettek ezért, viszont hamar ki tudták fejleszteni a saját informatikai ágazatukat.

Trump vádja egyáltalán nem alaptalan. A kínaiak azt szeretik általában, ha a jelentős külföldi cégek vegyesvállalatokat hoznak létre Kínában. Ez előnyös számukra, hiszen úgy adóznak, mint a hazaiak viszont a vegyesvállalatban a kínaiak le tudják koppintani a legmodernebb technológiákat. Ezt mindkét fél régóta tudta, de az üzlet részének tekintette, mondván: mindenki ad valamit és mindenki kap is. Az Apple főnöke legutóbb kijelentette a kiváló eredményeket kommentálv, "egy szóval tudok arra válaszolni, hogy mi az oka a sikernek, Kína!"

Trump viszont arra törekszik, hogy megőrizze az USA vezető szerepét a globális gazdaságban és a modern informatikai technológia terén. Ezért akar kiróni nagy összegű bírságot Kínára. Nem lesz ebből kereskedelmi háború?

Remélem, hogy nem

- válaszolta lakonikusan az Egyesült Államok elnöke. Donald Trump még a választási kampány idején 45%-os külön vámot ígért azoknak a kínai áruknak, pontosabban azok előállítóinak, akik szerinte jogtalan állami támogatást élveznek. Ebből egyelőre semmi sem lett. Trump nemrég Pekingben járt, ahol fejedelmi fogadtatásban volt része. Csakhogy a helyzet nem változott: Kína továbbra is dinamikusan nyomul előre a globális gazdaságban, míg az USA kereskedelmi deficitje is egyre nő Kínával szemben.

A kínai külügyminisztérium szóvivője Trump vádjaira csak annyit mondott, hogy Kína nem kényszerít egyetlen külföldi befektetőre sem különleges feltételeket. Ez finom célzás arra, hogy a kínaiak tudják: potenciálisan az övék a világ legnagyobb piaca. Vagyis óriási verseny folyik a külföldi partnerek között az 1,4 milliárdos kínai piacáért. Ha az USA kereskedelmi háborút indít, akkor Kína retorziókat alkalmazhat. Hamarosan a svájci Davosban találkoznak egymással a világ két leghatalmasabb államának vezetői. Talán akkor majd kiderül,elkerülhető-e az amerikai-kínai kereskedelmi háború?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!