szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány örülhet, hogy csak a választás után kerül a plénum elé a jogállamiság helyzetéről szóló vizsgálati anyag.

Súlyos, rendszerszintű jogsértéseket tapasztalt Magyarországon az Európai Parlament Állampolgári, Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE), ezért javasolni fogja az uniós alapszerződés 7-es cikkelye szerinti eljárás megindítását, illetve az uniós források kifizetésének felfüggesztését, de akár az eddig kifizetett pénzekkel kapcsolatos vizsgálatot is – írja a birtokába jutott jelentéstervezet alapján a Népszava. A lap emlékeztet: a bizottság tavaly ősz óta vizsgálja az uniós alapjogok magyarországi érvényesülésének helyzetét.

A jelentés elkészítésére az EP tavaly májusban adott felhatalmazást, amikor elfogadták a magyarországi helyzetről szóló határozattervezetet. Ebben többek között az állt, hogy a kormány helyezze hatályon kívül a menedékkérőkkel és civil szervezetekkel kapcsolatos szabályokat szigorító törvényeket, az Európai Bizottság pedig szigorúan ellenőrizze az uniós források magyarországi felhasználását.

A jelentéstervezet szerint Magyarországon a kormányzás „jelentős, rendszerszintű fenyegetést jelent a demokráciára, a jogállamiságra és az alapvető jogokra”, olyan alapjogok sérülnek, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, az egyetemi szabadság, a gyülekezési és egyesülési szabadság, a szociális jogok, az igazságszolgáltatás függetlensége, emellett mindennapos a kormányzati korrupció – írja a Népszava.

Az EP költségvetési ellenőrző bizottsága (CONT) által készített vélemény szintén keményen fogalmazott: a múlt héten ismertetett dokumentum többek között azt állapította meg, hogy a korrupció jelenlegi szintje, illetve az államháztartás elszámoltathatóságának és átláthatóságának hiánya hatással van az uniós források magyarországi felhasználására. Ezért azt javasolta, hogy függesszék fel az uniós források kifizetését, ha az ország nem csatlakozik az évtized végére felálló, az EU-pénzekkel kapcsolatos visszaéléseket vizsgáló Európai Ügyészséghez.

A kormány mindenesetre megúszta, hogy a választási kampánynak része legyen a jelentés: az EP április 12-én tartja ezzel kapcsolatban az első vitát, a szöveghez május 15-ig lehet módosítókat benyújtani, a plenáris pedig szeptemberi ülésén szavaz majd róla.

(via Népszava)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!