Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
A gondoskodó kapitalizmusról szőtt álmok beteljesítésének tűnik, hogy az amerikai cégek az adócsökkentésből eredő megtakarításokat részben megosztják alkalmazottaikkal. Nagyot persze ők kaszálnak.
Donald Trump mint az évtizedek óta példátlan adócsökkentést elérő amerikai elnök – ennek a képnek a legnagyobb fényezőjévé vált a kaliforniai Apple, amikor a múlt héten bejelentette, hogy külföldön tárolt 252 milliárd dolláros eredménytartaléka csaknem egészét hazaviszi, és 38 milliárd dollárt utal át utána a szövetségi költségvetésbe. Ez az amerikai vállalati történelem eddigi legnagyobb egyszeri rendkívüli adóbefizetése. Az Apple döntése annak a következménye, hogy a röviddel karácsony előtt elfogadott – három évtizede a legátfogóbb – adóreform keretében az amerikai multik által külföldön parkoltatott eredménytartalékot egyszeri, kedvezményes kulccsal lehet hazavinni. Korábban az előző, 35 százalékos társasági nyereségadó és a külföldön, jellemzően valamelyik adóparadicsomban lerótt teher különbözetét kellett az amerikai kormánynak megfizetni, amely a fejlett ipari országok közül egyedüliként kér részesedést az ország határain túl elért céges nyereségből.
Az új adótörvény szerint a készpénzben vagy likvid értékpapírban tartalékolt profit után 15,5, a nehezebben értékesíthető vagyontárgyak után 8 százalékot kell fizetni. Az Apple lépése a várakozások szerint lavinát indíthat el, mert az amerikai multik – élen a csúcstechnológiai cégekkel és a gyógyszergyárakkal – 2800 milliárd dollárt halmoztak fel külföldön. Már hosszabb ideje kampányoltak a washingtoni kongresszusnál és a Fehér Háznál adóamnesztiáért, de a milliárdos üzletemberből elnökké lett Trump előtt nagy volt a politikai ellenállás. Amikor ugyanis legutóbb, egy 2004-es törvény jóvoltából 5,25 százalékos egyszeri adókulccsal vihették haza külföldi nyereségüket, a munkahelyteremtési ígéretek ellenére a repatriált 312 milliárd dollár jelentős részét osztalékra és részvény-visszavásárlásra fordították. Vagyis a tulajdonosok, és nem az alkalmazottak jártak jól vele.
Az egyszeri kedvezményt egy állandó is kíséri: a külföldi nyereség után ezentúl csak 10,5 százalékos lesz az adókulcs, és az is csökkenthető. Az amerikai multik fogadkoznak, hogy cserébe fejlesztenek és új munkahelyeket teremtenek a hazavitt nyereségből. Az Apple – amely, miközben 38 milliárd dollár adót ró le, 44 milliárdnak a befizetésétől mentesül – a következő évben 30 milliárd dolláros többletbefektetést ígér, amivel 20 ezerrel növelheti amerikai alkalmazottai jelenleg 84 ezres számát. A pénzből egy második cégközpontot épít a cupertinói futurisztikus épület után, és 10 milliárdért új adatközpontokat hoz létre, amelyekből a felhőszolgáltatását működteti. Egyszersmind 5 milliárd dollárra ötszörözi azt az összeget, amit beszállítóival együtt a csúcstechnológiai ipari megoldások meghonosítására fordít. Arról viszont egyelőre nincs szó, hogy az iPhone gyártását hazavinné – amit Trump a 2016-os elnökválasztási kampányában sürgetett –, mert Tim Cook Apple-vezér szerint a tajvani Foxconn szerződéses gyártó által működtetett kínai üzemekben nagyobb hatékonysággal tudják előállítani az évi 200 millió okostelefont.
Az Apple minden alkalmazottja – az USA-n kívüli 39 ezer is – 2500 dollár értékű részvényjuttatást kap. Más amerikai cégek is sorra jelentik be, hogy rendkívüli bónuszt fizetnek, megosztva munkavállalóikkal azt a nyereséget, ami abból származik, hogy január 1-jétől 35-ről 21 százalékra csökken a társasági nyereségadó kulcsa. Ezzel az USA a fejlett ipari országokat tömörítő OECD legnagyobb közterhet kiszabó tagjából a kedvezőbb kulcsot alkalmazók közé került. Az AT&T mobiltársaság elsőként közölte, hogy 200 ezer amerikai alkalmazottja fejenként ezerdolláros jutalomra számíthat. Olyan gyors volt, hogy Trump az adóreform aláírása kapcsán tartott decemberi fehér házi ünnepségen éppen rá hivatkozott, mondván: a sokat támadott törvény, íme, nem csak a gazdagoknak előnyös. Az AT&T persze jó pontokat szeretne szerezni a sietségével, hiszen a washingtoni igazságügy-minisztérium az elnök utasítására bíróságon próbálja megakadályozni, hogy felvásárolja a Time Warner médiabirodalmat.
A sort szinte a szocialista idők munkaverseny-felajánlásait idéző módon bankok, légitársaságok, autógyárak és más cégek követték. Jellemzően egyszeri ezerdolláros bónuszt ígértek – de például a Fiat Chrysler Automobiles ennek a dupláját –, és dollárszázmilliókat helyeztek kilátásba a vállalati nyugdíjalapok feltöltésére. Vállaltak kötelezettséget többletberuházásokra – az AT&T és a Comcast kábeltársaság hálózatfejlesztésre, a Southwest Airlines újabb Boeing repülőgépek vásárlására – és jótékonysági adományaik növelésére. Több bank a minimális órabér 15 dollárra emelését jelentette be, míg a Wal-Mart áruházlánc februártól az eddiginél egy dollárral többet, legalább 11 dollárt fizet. Ez a lépés az USA-ban a legtöbb, 1,4 millió alkalmazottja miatt meghatározó lehet a munkaerőpiacon, amelyen amúgy is felsrófolja a béreket az ezredforduló óta legalacsonyabb, csupán 4,1 százalékos munkanélküliség.
Az adótörvény hatásai a tavalyi negyedik negyedéves mérlegben is megmutatkoznak, hol rendkívüli veszteségként, hol nyereségként. A Verizon telefontársaság például 16,8 milliárd dolláros rendkívüli profitot számolhat el, mert a korábbi beruházásai utáni halasztott adófizetési kötelezettségének már nem az eddig kalkulált 35, hanem a 21 százalékos kulccsal kell eleget tennie. A skála másik végén a Citigroup bank található, amely egy mozdulattal 22 milliárd dollárt írt le, ezért története legnagyobb, 18,3 milliárd dolláros veszteségével zárta 2017 utolsó negyedévét. A Citigroup-részvény árfolyama azonban még emelkedett is. A 22-ből 19 milliárd ugyanis abból ered, hogy a 2008-ban kirobbant pénzügyi válság nyomán – amikor a bank az összeomlás szélére került – felhalmozódott, ám a könyvekben elhatárolt veszteséget az alacsonyabb adófizetési kötelezettség miatt sokkal lassabban lehet leírni a nyereségéből. A további 3 milliárd pedig a hazahozott eredménytartalék egyszeri terhe.
Az amerikai vállalati szektorban a mostani, kizárólag papíron létező, egyszeri leírásokat minden elemző szerint már az idén több százmilliárd dollárra rúgó megtakarítás követi az alacsonyabb adókulcs miatt. Nem csoda, hogy a Wall Streeten a részvényárfolyamok újabb csúcsokat döntenek meg.
Az írás eredetileg a HVG 2018/4. számában jelent meg.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
Sokszor kipróbált eszközökkel, ígéretekkel és kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani híveit a választások előtt az Orbán-kormány.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.