szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nincs több kiszökés a szerelmi területről, és idegeneket sem engednek be oda, de ha kell, méret szerint szelektálnak.

Százmillió forintos pályázati támogatásból mobil halrácsot építettek a Balaton egyik befolyóján, a Nyugati övcsatornán, amely az ívás idejére lezárja az utat a halak előtt. A műtárgyat pénteken adták át a Somogy megyei Kéthely térségében.

Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN) vezérigazgatója mérföldkőnek nevezte a beruházást, mivel mindig is probléma volt a csatornán felúszó pontyok és harcsák védelmének biztosítása.

MTI / Varga György
MTI / Varga György

A rács elsődleges feladata az, hogy megakadályozza a nagytestű és nagy tenyészértékű balatoni halak feljutását ívási időszakban az olykor alig pár lépés szélességű árkokra. Ezek a halak szeretik a szűk csatornák, árkok sekély vizében letenni ikráikat, és ilyenkor védtelenek az orvhalászokkal szemben.

A vezérigazgató elmondta: fontos az új műtárgy olyan ritka hidrometeorológiai esetekben is, amikor a busák tömegesen úsznak fel a csatornába a Balatonból, mert ilyenkor azokat csapdába lehet ejteni, így nem tudnak visszaúszni a Balatonba. A rács lehalászás idején megakadályozza a kiszökő, idegenhonos halak Balatonba jutását. A halrács állíthatósága lehetővé teszi az átjutó halak méret szerinti szelektálását is.

Szári Zsolt elmondta: a tavaszi vízeresztéskor 55 tonna angolnát fogtak be a Sió-zsilipnél elhelyezett angolnacsapdákkal. A befogott egyedek minimum 27 évesek – 1991 óta nem telepítettek ugyanis angolnát a Balatonba. Bár az idős példányok nem túl keresettek, értékesítésükből csaknem 100 millió forint folyt be, amit tógazdasági rekonstrukcióra szánnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!