Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
A délkelet-franciaországi Vaucluse megye Murs nevű településén dühös helyi gazdálkodók munkagépekkel szálltak meg egy birtokot, amely már két éve kínai tulajdonban van.
„A föld nekünk az életet jelenti, a kínai tulajdonos viszont tőzsdei spekulációs célokból vásárolt fel 1700 hektárt, majd a szomszédban további 900-at.” Ezt az egyik legnagyobb francia mezőgazdasági érdekképviselet, a „Confederation Paysanne” szóvivője, Laurent Pinatel mondta az AFP-nek. A Hongyang kínai konzorcium által megvásárolt birtokon búzát termelnek, és a gabonát exportálják, jó áron. A tüntetés kis incidenssel kezdődött, mert a kínai tulajdonos alkalmazottai nem örültek a tiltakozók jövetelének és kisebb bokszpárbaj alakult ki közöttük.
Közben Stéphane Travert agrárminiszter közölte, hogy egy parlamenti vizsgáló bizottság foglalkozik a külföldi cégek franciaországi földvásárlásaival,a tárcavezető várja a jelentést. A gazdálkodókat tömörítő szövetség szerint nem az a baj, hogy külföldiek vásárolnak földet. A gond az, hogy „elpénzesül” a mezőgazdaság. Tehát: például Ukrajnában vagy Lengyelországban olyan hatalmas francia vállalatbirodalmak vesznek termőföldeket, amely cégeknek semmi közük az agráriumhoz. A beruházás mögött pénzügyi, tőzsdei szempontok vannak, de ugyanez a helyzet, amikor a mezőgazdaságtól fényévnyi távolságra lévő Bolloré francia óriás konzorcium bordeaux-i szőlészeteket vásárol.
Tehát az agrárszakszervezet szerint nem a tulajdonos útlevelével van baj, hanem azzal, hogy a hatalmas tőkeerővel rendelkező csoportok az egekbe verik a föld árát, és a valóban gazdálkodni akaró, a francia piacra termelni szándékozó pályakezdő gazdák egyszerűen képtelenek megfizetni a föld árát. Eközben Franciaország, legalábbis az agrárszakszervezet adatai szerint, zöldség- és gyümölcs szükségletének kb. a felét importálja. De ugyanekkor Franciaország a világ egyik vezető agrárexportőre is, különlegesen magas színvonalú, egyedi termékeinek köszönhetően.
Az agrárium hasznából viszont egyre kevesebb jut a közepes vagy kis hazai gazdaságoknak, tehát a francia piacra termelőknek, mert a valóban jövedelmező gazdaságok már ipari méretűek és nemzetközi ellenőrzés alatt állnak. Egyébként Kína 2010 óta 76 milliárd dollárt költött külföldi mezőgazdasági területek vásárlására. Korábban Afrika és Dél-Amerika volt a fő célpont, az utóbbi években viszont Ausztráliában, az USA-ban és Európában vásárolnak földet a nagy kínai cégek.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A rendszerváltás idejének hangulatát lehetett érezni abban a tömegben, ahol a legtöbben legfeljebb gyerekek voltak akkoriban.
A tömeg emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.
A Tisza Párt és a fővárosi csőd sem maradt ki.
Hatalmas. Ez minden idők legnagyobb Pride felvonulása. Ha nem hiszi, nézze meg a videókat.
Beszédek a 30. Budapest Pride-on.
A hatalom melegellenes politikája minden eddiginél több ellenzékit vitt ki az utcára – fogalmazott a Die Zeit tudósítójának egy Budapest Pride-résztvevő.
A Tisza elnöke szerint látszatpolitizálás folyik trükkök százaival és hazugságokkal.
Szerinte a kérdés csak az, ki akarja-e tenni annak a gyerekeit, amit az elmúlt tíz évben ő is átélt.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.
Közéjük Charles Leclerc fért be.