szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

És a Brexit még hátravan.

A brit alkalmazottak átlagbére még mindig nem érte el a tíz évvel ezelőtt kirobbant világgazdasági válság előtti szintet, de a brit gazdaság egésze sem teljesít olyan jól, amelyet a válság utóhatásai nélkül jelenleg nyújthatna. A Privátbankár.hu idézi a brit Költségvetési Tanulmányok Intézetének felmérését, amely szerint – bár a brit gazdaság nyolc éve folyamatosan növekszik – a brit hazai össztermék (GDP) értéke jelenleg 16 százalékkal, 300 milliárd fonttal (csaknem 110 ezer milliárd forinttal) alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a válság előtti növekedési ütemekkel mára elérhetett volna.

Az egy főre jutó éves GDP jelenleg 5900 fonttal (több mint 2 millió forint) marad el attól az értéktől, amelyen a pénzügyi válság előtt mért növekedési dinamikák fennmaradása esetén jelenleg lenne. Hozzátették: a válság óta eltelt évtizedben az egyórányi munkavégzésre vetített termelékenység mindössze 0,3 százalékkal emelkedett éves átlagban, jóllehet a hosszú időtávlatra visszaszámolt éves termelékenységnövekedési átlag 2 százalék.

Ezt a trendet leginkább a lakosság érzi közvetlenül: az intézet számításai szerint a brit alkalmazotti reálbér mediánértéken mérve még mindig 3 százalékkal alacsonyabb, mint 2008-ban volt, és 13 százalékkal kevesebb annál az összegnél, amelynek elérését a válság előtti évek 1,4 százalék körüli éves átlagos növekedése alapján mára várni lehetett volna.

A brit háztartások reálértéken számolt éves mediánjövedelme 2008 óta 6 százalékkal 25 700 fontra nőtt, de ha az éves jövedelmek az elmúlt évtizedben is a válság előtti ütemben növekedtek volna, akkor ma egy-egy brit háztartás éves átlagjövedelme 29 900 font (10,9 millió forint) lenne, a jelenleginél 4200 fonttal (több mint 1,5 millió forinttal) magasabb – áll a tanulmányban.

A Brexit szintén komoly jövedelmi áldozattal járhat az azt körülvevő bizonytalanságok miatt. Mark Carney, a Bank of England kormányzója elmondta: az Egyesült Királyság GDP-je jelenleg 1,5-2 százalékkal alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a jegybank által az EU-népszavazás előtt valószínűsített növekedési ütemmel mára elérhetett volna, és ez háztartásonként 900 font (csaknem 330 ezer forint) éves jövedelemkiesésnek felel meg reálértéken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!