szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államoktól Nagy-Britanniáig húzódnak a kockázatok.

Pozitív környezetben, jó kilátásokkal fut neki a világgazdaság 2018 végének, az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb, a globális és magyar kilátásokat bemutató elemzése szerint. A kiadványból kiderül, összességében 3,1 százalékos világgazdasági bővülés várható idén. A következő két évben ugyanakkor szerényebb lehet a növekedés üteme, sőt, 2019-ben akár fordulat is jöhet a kilátásokat tekintve, mivel számos olyan kockázat azonosítható, melyek negatívan befolyásolhatják egy-egy térség jövőjét. Ezek a következők:

  • az Egyesült Államok növekedése lassulhat, a Trump által indított kereskedelmi háborúk és szankciók pedig jelentős bizonytalansági faktort jelentenek,
  • az euróövezet növekedésében 2020-ra mindössze 1,7 százalékos bővülés várható, és számos lefelé mutató kockázat gyengíti a monetáris lazítás és eszközvásárlási program segítségével megerősödött gazdaságokat,
  • Olaszországnál a menekültek kérdése továbbra is feszültségeket szül,
  • a britek EU-s kilépését és azt követően az EU és az Egyesült Királyság kapcsolatát meghatározó tárgyalások lassan haladnak előre, míg az USA kereskedelmi háborúi az EU-t is fenyegetik.

Magyarország: erősödő infláció, kamatemelés jöhet

A nyitott és exportorientált magyar gazdaságra a globális és európai növekedés pozitív, de a régiós tőkekivonás, és egy Európai Unióra is kiterjedő amerikai kereskedelmi háború lehetősége negatív hatással van. A török válság hazánkra elenyésző mértékben fejt ki negatív hatást, azonban a devizapiaci turbulenciák a továbbiakban is érinthetik a forintot, mely a hazai infláció további emelkedését okozhatja. Az Equilor elemzése rámutat, hogy Magyarország az ultralaza monetáris politikája miatt némiképp kilóg a régióból, amit a forint árfolyamának a visegrádi négyeket enyhén meghaladó mértékű leértékelődése is mutat. Tartósan gyenge forintárfolyam és 65 dollár feletti olajár esetén fennáll az infláció felpörgésének a veszélye, de az Equilor idén csak 2,9, jövőre pedig 3,2 százalékos inflációval számol itthon. A pénzromlás üteme egyelőre az MNB célszintje alatt van, ugyanakkor annak várható növekedése miatt 2020-ban Magyarországon is elindulhat a kamatemelési ciklus.

A következő 12 hónapban az euró árfolyama a jelenlegi szint közelében, a 323-328 forintos sávban mozoghat. Hazánkban a gazdasági növekedés dinamikus, a banki hitelezés beindult, az ipari termelés az autóipar dominanciájával erősödik, a belső fogyasztás mellett a régiós félelmek ellenére az export is bővül. A növekedés lendülete 2019-től fokozatosan lassulhat, majd a jelenlegi uniós költségvetési ciklus támogatásainak kifutása is visszafoghatja a beruházásokat.

A lakosság nettó pénzügyi vagyona magas, ez támogatja a fogyasztást, azonban a későbbiekben várható vállalati és lakossági hitelezési kondíciókban történő szigorodás (a kamatok emelkedése) kockázatot jelent. Mindezeket egybe véve az Equilor idén 4,2, jövőre pedig 3,3 százalékos GDP-növekedést vár. A költségvetési fegyelem továbbra is szigorú maradhat, az államháztartási hiány az idei évben 2,4 százalékos lehet, jövőre 2 százalékra csökkenhet. A GDP-arányos államadósság leépítése lassú ütemben folytatódhat, az idei év végén 73, jövőre 71 százalékos adósságrátával számol az Equilor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!