Börtönben a vezér fia, megbukott a családi-haveri korrupt rendszer

Egy éve még a dos Santos klán uralkodott Angolában, ahol az elnöknek akkora hatalma volt mint egy császárnak vagy egy kommunista pártfőtitkárnak. Egy év alatt nagyot fordult a világ.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Börtönben a vezér fia, megbukott a családi-haveri korrupt rendszer

José Eduardo dos Santos a Szovjetunióban nőtt fel, hogy azután 38 éven keresztül uralkodjon hazájában. Utódának – mily meglepő – fiát szemelte ki: a tehetséges ifjú immár a börtönből szemléli a világot. José Filomeno dos Santos vagy Zenu, ahogy Angolában becézték eddig házi őrizetben múlatta az időt, de most le is csukták. Bűntársával, egy angolai-svájci üzletemberrel együtt.

1,5 milliárd dollárt keresnek rajtuk

Egy éve ez elképzelhetetlen lett volna Angolában – írja a párizsi Le Monde, beszámolva a dos Santos klán tündökléséről és bukásáról. A papa a portugál gyarmatosítók ellen küzdő MPLA egyik vezetője volt, ifjúkorában Bakuban tanult. Olajmérnöknek készült, hiszen Angola Afrika második számú olajhatalma volt. Aztán magával ragadta a forradalmi lendület. Államfőként olyan rendszert épített ki, mint Alijev elnök Bakuban. A feudális függés rendje akkor működik a legjobban, ha dinasztiát alapítanak: Alijev elnöknek ez sikerült Azerbajdzsánban, José Eduardo dos Santosnak nem Angolában. Nem fia követte őt a trónon, hanem harcostársa: Joao Lourenco hadügyminiszter. Megindult a gőzhenger a dos Santos klán ellen. A jelszó a korrupció elleni küzdelem volt.

5 milliárd dolláros alapot igazgatott a trónörökös

Angola olajalapját Zenu, a kijelölt trónörökös kapta meg 2013-ban. Az 5 milliárdos alapból 1,5 milliárdot pénzügyi célokra fordítottak. Ezt keresik most a trónörökösön. Akinek igen illusztris tanácsadója volt – hívja fel a figyelmet a német közszolgálati Deutsche Welle. Ernst Welteke korábban a Bundesbank elnökeként szolgált Németországban. Az angolai olajalap üzleti partnere a pénzügyi világban a svájci Crédit Suisse volt, amelynek a londoni számlájára egyszercsak megérkezett 500 millió dollár. Felfigyelt erre a pénzügyi ellenőrzés Nagy-Britanniában. Megindult a vizsgálat az Egyesült Királyságban és Svájcban – de nem Angolában, ahol a dos Santos klán még hatalmon volt. Ki merte volna zaklatni a trónörököst csekély 500 millió dollár miatt abban az Angolában, ahol a lakosság többsége a szegénységi küszöb alatt vegetál?

Az olajválság betett a dos Santos klánnak

A feudális forradalmi hatalom az olajbevételen nyugodott Angolában. Amint megindult az olajár lefelé, dos Santos elnök hatalma megingott. Az államfő nem tudott osztogatni, mert amit lehetett, már lenyúlt a családi klán. Az államkincstár hirtelen pénzügyi gondokkal küzdött, mert az olajbevételek csökkentek. A forradalomból eddig vígan profitáló MPLA-vezérek rájöttek: a kisebb tortából nekik egyre kevesebb jut, míg a dos Santos klánnak egyre több. 38 év után búcsút mondtak José Eduardo dos Santosnak. Az utód megkezdte az előd klánjának felszámolását. Leváltotta Isabel dos Santost a Sonangol, a nemzeti olajtársaság éléről. Márciusban házi őrizetbe helyezték a trónörököst. Akit most azután le is csuktak. Mi lesz Isabel dos Santosszal?

Afrika leggazdagabb asszonya

2,7 milliárd dolláros vagyonával a Forbes szerint Isabel dos Santos a listavezető Afrikában a szebbik nem körében. Legalábbis eddig így volt. A jövő egy cseppet bizonytalannak látszik. Tisztában van ezzel Isabel dos Santos is. Az elmúlt hetekben megállás nélkül úton volt Angola fővárosa, Luanda, illetve Lisszabon és London között. Mindenki biztosra veszi: külföldre menekítette a vagyonát, amennyire ez lehetséges volt. Visszatér-e valaha Angolába? Egyelőre aligha. Biztosan mély benne a családi érzés, de fivérének az őrizetbe vétele után erős a gyanú Angolában: hamarosan a börtönkoszton osztozhatna a dos Santos klán két ifjú reménysége. Ennyire pedig azért nem dúl családjának és hazájának szeretete Afrika leggazdagabb asszonyának, Isabel dos Santosnak kebelében.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Mikor jó egy céges hitelajánlat?

Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.