szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Több forgatókönyvet is felvázolt a brit pénzügyminisztérium, és arra jutottak: nem létezik olyan verziója a Brexitnek, amellyel jobban járna az ország, mint ha EU-tagok maradnának. A brit jegybank elnöke is katasztrófa-forgatókönyveket vázolt.

Nem túl optimista a brit pénzügyminisztérium: a ma kiadott elemzésük szerint a Brexit hosszú távon mindenképpen növekedési áldozattal jár a brit gazdaságban, akkor is, ha a kilépési folyamat a Brexit feltételeiről szóló megállapodás alapján zajlik le.

A 90 oldalas tanulmány szerint ha sikerül érvényesíteni a hétvégi brüsszeli EU-csúcson elfogadott kilépési feltételrendszert, a brit GDP 15 év múlva 3,9 százalékkal lesz alacsonyabb annál, amit az EU-tagsága fennmaradása esetén érhetne el.

Ha a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnik meg, a halmozott növekedési veszteség elérheti a 9,3 százalékot.

A legkedvezőbb forgatókönyv a brit kormány által nyáron kidolgozott, 104 oldalas fehér könyvben részletezett javaslatcsomag megvalósulását veszi alapul. A fehér könyv szerint a jövőbeni új kereskedelmi szabályrendszert az Európai Unióval úgy kell megtervezni, hogy biztosítható legyen a súrlódásmentes további kétoldalú áruforgalom a brit EU-tagság megszűnése után is. Ha így zajlana le a Brexit, az 2,5 százalékos GDP-veszteséget okozna 15 év alatt a brit EU-tagság folytatódásához viszonyított értékhez képest.

Nem sokkal az elemzés publikálása után megszólalt a brit jegybank elnöke is. Mark Carney szerint ha nincs megegyezés, összeomlik a font, 8 százalékkal eshet vissza a brit gazdaság, az ingatlanárak pedig egyharmaddal csökkenhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!