Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Csak Bulgáriát és Görögországot előzzük, Románia előttünk. Az EU egyik legkorruptabb országa a miénk.
Idén is közreadta a Transparency International (TI) a világ országait a közszektor korrupciós kitettsége alapján rangsoroló Korrupciós Érzékelési Indexet. A legfrissebb rangsorban – amit az Index idéz – Magyarország egy helyet javított a 28 uniós államot vizsgáló listán, már nem utolsó előttiek, hanem hátulról a harmadikok vagyunk.
Hiába hangoztatja azt Orbán Viktor, hogy itthon nincs jelentős korrupció, hiszen a gazdasági mutatók folyamatosan javulnak, a helyzet rosszabb, mint ahogy azt a kormányfő láttatni szeretné.
Magyarország 2018-ban 46-pontot szerzett a 100-ból, ez egy pont javulást eredményez 2017-hez képest, az ország a huszonhetedikről a huszonhatodik helyre jött fel, Görögországot megelőzve. A görögök 3 pontot rontottak 2017-hez képest, ezért történhetett a helycsere.
Íme az uniós rangsor:
Számos olyan tényező van, ez a Világgazdasági Fórum 2018-as globális versenyképességi rangsorából is kiderül, amely rontja Magyarország megítélését a befektetők között, valamint teret ad a korrupciónak. Az állami intézményekben alacsony a bizalom, kétséges az igazságszolgáltatás függetlensége, gyenge a tulajdonjogok védelme.
Igaz azonban, Magyarország még ezzel együtt is vonzó lehet a befektető körében, akik beárazzák a korrupciót, ráadásul az, hogy növekszik a GDP, nem jelenti azt, hogy ne lenne korrupció. Jellemző Magyarországra az is, hogy a korrupció nem a szabályok ellenében, hanem a szabályok által valósul meg.
A TI azzal kapcsolatban is aggodalmát fejezi ki, hogy 2020-tól jönnek a közigazgatási bíróságok. Rontja Magyarország korrupciós besorolását a média helyzete is, „a kormánypárthoz közel álló üzleti csoportok, oligarchák, sőt kormány-tisztségviselők médiapiaci bevásárlása jelenti a legnagyobb veszélyt a sajtószabadságra” – áll a jelentésben.
A legutóbbi felmérésről itt írtunk részletesen, a mostanit itt éri el.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.