Kiderült, mennyivel kell felszorozni a kereseteket az idei nyugdíjszámításhoz

A régi, több évtizedes keresetekkel nem lehet eredeti összegükben számolni, hiszen azok nominálisan irreálisan alacsonyak. A valorizációs táblázatból kiderül, mennyit érne ma az a pénz, amit korábban bérként kapott a munkavállaló.

  • hvg.hu hvg.hu
Kiderült, mennyivel kell felszorozni a kereseteket az idei nyugdíjszámításhoz

A nyugdíjak kiszámításánál 1988. január 1-jétől a nyugdíjazás kezdő időpontjáig kifizetett nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereseteket, jövedelmeket kell figyelembe venni. Persze a régi, több évtizedes keresetekkel nem lehet eredeti összegükben számolni, hiszen azok nominálisan ma már irreálisan alacsonyak, ezért a korrekt számításhoz jelenértékre kell számítani, azaz valorizálni kell őket.

A Magyar Közlönyből kiderült, hogy a 2019-es valorizációs szorzók március 21-én lépnek hatályba. Az idei nyugdíjazásnál az országos nettó átlagkereset-növekedés mértéke alapján az 1988–2017 közötti kereseteket valorizálják.

Az a tény, hogy a valorizációs szorzószámok csak utólag kerülnek meghatározásra, nem jelenti azt, hogy a januárban vagy februárban nyugdíjba vonulók ellátás nélkül maradtak, mert rájuk még a 2018-ra vonatkozó valorizációs szorzók érvényesek.

A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2018-ban átlag 11,3 százalékos volt a bruttó és a nettó átlagkereset-növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest, ezért a 2019-re vonatkozó valorizációs szorzók is e növekedésnek megfelelően kerültek meghatározásra. A közölt táblázatból az is kiderül, hogy például az 1988-ban elért kereseteket 31,251-es szorzóval kell számolni.

További részletekről és az 1988 óta érvényes valorizációs szorzókról az Adózónán olvashat.

 

 


 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.