szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kitakarták, hogy kellene-e fizetnünk az oroszoknak, ha a kormány eláll a szerződéstől, bár ez nem sérti a bírósági ítéletet.

Hiába hozták nyilvánosságra a szerződéseket a paksi bővítésről, a legfontosabb részlet továbbra is titkos: mi történik akkor, ha megszűnik a szerződés a magyar kormány és a bővítést végző Roszatom között.

Miután a HVG és Jávor Benedek is sikerrel perelt, Paks II Zrt. honlapján csütörtök este közzétették a Paksi Atomerőmű kapacitásfenntartó beruházására vonatkozó fővállalkozói szerződést. A több száz oldalnyi, angol nyelvű anyagból a többi között kiderül, hogy a megrendelő kereskedelmi üzemre kész állapotban kapja meg a két új blokkot, a szerződések a tervezéstől az üzembe helyezésen át egészen a blokkok leszereléséig szólnak.

A szerződés 99. oldala azonban hiányos: itt kellene szerepelnie annak a „Termination”, azaz „Szerződés felmondása” című, 36-os számú bekezdésnek. Csakhogy a beszkennelt dokumentumon ennyi látszik:

hvg.hu

Ahogy arra az Átlátszó korábban figyelmeztetett, ez nem mást jelent, minthogy a közvélemény továbbra sem tudhatja meg, mi történik akkor, ha megszűnik a szerződés, tehát, ha például egy új kormány úgy dönt, hogy mégsem szeretne Pakson atomerőművet építeni.

Így nem lehet tudni, hogy a szerződés megszűnése esetén

  • kell-e fizetnünk az oroszoknak bármekkora összegű bánatpénzt?
  • és ha igen, akkor pontosan mennyit?

Márpedig ez egy nagyon fontos információ, különösen, hogy egy majdnem 4 ezer milliárdos beruházás esetleges meg nem valósulásáról van szó.

Jávor Benedek a hvg.hu-nak elmondta: most nézik össze a bírósági határozattal, hogy milyen mértékben felel meg a bíróság másodfokú döntésének a nyilvánosságra hozott dokumentáció.

„Bár egyelőre még nézzük az ítéletet, a Termination rész kitakarását a bíróság jóváhagyta, tehát ez önmagában nem megy szembe a döntéssel. A bíróság ezt a részt valóban méltányolható üzleti érdeknek tekintette, annak ellenére, hogy én úgy gondolom, ezek olyan részletei a projektnek, amiket tudnia kellene a nyilvánosságnak” – mondta az európai parlamenti képviselő, aki szerint tehát ennek a résznek a kitakarása nem sérti a bírósági ítéletet.

Jávor Benedek ugyanakkor úgy látja, valójában sokkal kevesebbet hoztak nyilvánosságra, mint amit kellett volna.

A teljes szerződést itt olvashatja:

Paksi szerződés by HVG.hu on Scribd

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szabó Gábor Gazdaság

HVG vs. kormány Paks-per: Nyertünk, de a lényeget tovább titkolhatják

Íme egy jellemző rész az ítéletből: méltányolva a Roszatom üzleti érdekének nagyfokú sérelmét, a bíróság kitakartatta a szerződéses árra vonatkozó passzusokat, miközben megjegyezte, hogy maga az ár ebből a szövegből nem is derül ki, mivel az csak utal a szerződés mellékletére. Amit persze végképp nem ismerhetünk meg.