szerző:
Tetszett a cikk?

Az Emmi közbeszerzési vizsgálatot kezdeményezett a teniszszövetség ellen két torna megrendezése ügyében, de hiányosan adta be a szükséges dokumentumokat, a hiánypótlást pedig nem teljesítette időben.

A Közbeszerzési Döntőbizottság visszautasította az Emberei Erőforrások Minisztériuma (Emmi) két, a Magyar Tenisz Szövetség ellen indított jogorvoslati eljárását – derül ki a testület honlapján közzétett döntésekből. Az Emmi két ügyben kezdeményezett hivatalból eljárást:

  • A 2019. évi ATP World Tour férfi tenisztorna megrendezése,
  • A 2019. évi WTA International női tenisztorna megrendezése.

A tornák megrendezésére a teniszszövetség a minisztériummal kötött támogatási szerződés keretében kapott állami (vagyis adófizetői) támogatást. A minisztérium azt vélelmezte, hogy a teniszszövetség megsértette a közbeszerzési törvényt, mert a sportesemények megszervezésére és lebonyolítására több vállalkozói szerződést kötött, darabokra bontotta a megbízást, hogy ne kelljen közbeszerzési eljárást kiírnia.

A döntőbizottság nem azért utasította vissza az eljárást, mert ártatlannak találta a teniszszövetséget: az ügyet az Emmi szúrta el, ugyanis elsőre hiányosan adta be a szükséges dokumentumokat, utána pedig nem teljesítette határidőre a döntőbizottság által kért hiánypótlást. Az eljárások elindítása után a Magyar Hang azt feltételezte, hogy "megvan a kilövési engedély" a szövetség vezetőire – akár megvan, akár nem, az Emmi nem célzott valami pontosan. A teniszszövetség elnöke Szűcs Lajos, fideszes országgyűlési képviselő.

A szövetségnél egyáltalán nincs minden rendben, a 2018-as beszámolót megvitató közgyűlésen többen tiltakoztak, majd kivonultak a teremből. A budapesti tanácskozásra az elmúlt hónapokban változást sürgetők "Tiszta tenisz" kitűzővel érkeztek, köztük volt Markovits László, a Vasas elnöke, a korábbi kiváló sportolók közül Darnyi Tamás úszó és Gécsek Tibor kalapácsvető, továbbá a volt teniszezők közül Sávolt Attila, Temesvári Andrea, Szávay Ágnes és Kapros Anikó. A közgyűlés első három órája során az első napirendi pont, az elnökségi beszámoló előterjesztése közben éles vita alakult ki köztük és az MTSZ vezetése között. Az "ellenzék" az eredetileg közzétett öt napirendi ponton túl további öt pontot terjesztett elő, ezeket a 219 fős tagság 116 nemmel, 78 igennel és 12 tartózkodással leszavazta, így nem kerültek terítékre. A közelmúltban nyilvánosságot kapott ügyek közül többek közt szó esett a nyári salakos WTA-torna Bukarestben maradása, a nemzetközi szövetség által átalakított pontrendszer, az utánpótlás-képzésben tapasztalt problémák vagy a szövetség költségvetése mellett arról is, hogy a 244 oldalas elnökségi beszámoló tartalmát csak pénteken ismerhették meg a tagok. A fentieket Szűcs Lajos elnökön, Richter Attila főtitkáron és Juhász Gábor sportigazgatón kérte számon többek közt Márky Jenő, Sávolt Attila, Markovits László, Kapros Anikó és Szávay Ágnes. Végül a közgyűlés 138 igennel, 54 nemmel és 11 tartózkodással elfogadta az elnökség beszámolóját. A legfontosabb napirendi pont után a tiltakozók nagy része elhagyta a termet.

Ősszel Fucsovics Márton és Babos Tímea közölte, hogy nem kívánnak együttműködni a szövetséggel, mindaddig nem adják a nevüket egyetlen az MTSZ-hez köthető eseményhez, versenyhez, amíg a szövetség működésében nem lesznek jelentős változások, a vezetőség nem változtat a játékosokhoz való viszonyán és jelenlegi szakmai koncepcióján. Kiderült az is, hogy a IX. kerületi ügyészség nyomozást rendelt el a Magyar Tenisz Szövetség ellen, erre akkor az Emberi Erőforrások Minisztériuma is reagált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!