szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Franciaország különadót vetett ki a nagy techmultikra, köztük a Facebookra és a Google-ra. Cserébe Trump büntetővámokat helyezett kilátásba a francia borokra.

„Szövetségesek között nem így szokás eljárni!” – mondta Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter, miután Donald Trump amerikai elnök vámokkal fenyegette meg Franciaországot. „1940 óta vagyunk szövetségesek, de még sohasem indult eljárás Franciaország ellen a 301-es paragrafus alapján. Pedig Trump elnök épp erre adott utasítást” – háborgott Franciaország pénzügyminisztere.

Az 1974-es amerikai kereskedelmi törvény 301-es paragrafusa rendkívül széles jogköröket biztosít az elnöknek (megtorló intézkedések alkalmazását beleértve), ha egy másik kormány nemzetközi kereskedelmi egyezményt sértene, vagy megalapozatlan, diszkriminatív lépésekkel korlátozza az amerikai kereskedelmet.

Trump egy olyan francia törvény miatt kezdeményezett vizsgálatot, ami komoly precedens lehet egész Európa számára.

Fizessenek a multik!

A francia képviselőház után a szenátus is megszavazta azt a törvényt, ami alapján különadót kell fizetnie minden olyan digitális vállalatnak, amelynek összárbevétele meghaladja a 750 millió eurót, és ezen belül legalább 25 millió euró Franciaországból származik. Az adó mértéke a franciaországból származó bevétel 3 százaléka. Várhatóan 30 cég fog az adó hatálya alá esni, főleg (de nem kizárólag) amerikai techmultik, mint a Google, az Apple, a Facebook és az Amazon – a cégek neveinek kezdőbetűi alapján az adó a GAFA becenevet kapta.

Emmanuel Macron elnök régi kedves ötletéről van szó, mellyel két legyet akar ütni egy csapással. A sárga mellényes mozgalom tavaly azért indult meg Franciaországban, mert a kormány emelni akarta a jövedéki adót. Macron nem jókedvéből hozta meg ezt a döntést, hanem mert bajban van a francia költségvetés : a 2009-es gazdasági válság óta nem tudják teljesíteni az uniós költségvetésihiány-előírást, vagyis nem tudják 3 százalék alá csökkenteni a GDP-arányos deficitet. „Ne minket adóztass, hanem a gazdagokat és a multikat!” – követelték a sárga mellényes tüntetők. Macron elnök erre visszavonta a jövedéki adó emelését és elővette a GAFA-adót. A techmultik megadóztatását először európai szinten képzelte el. A rendkívül kreatívan adózó digitális multik egyes országokban – amelyekben nincs leányvállalatuk – egyáltalán nem fizetnek társasági adót (vagyis nyereségadót), más országokból elterelik a bevételüket. A Google például európai bevételei nagy része után Írországban adózik. Az európai döntéshozók egy része lelkesen fogadta az ötletet, az egységes, európai adót mégsem sikerült tető alá hozni. Ebben szerepet játszhatott, hogy nem akartak kockáztatni egy kereskedelmi háborút az amerikai elnökkel. Emmanuel Macron viszont belevágott egyedül. Abban reménykedhetett , hogy Trumpot túlságosan is lefoglalja a Kína elleni kereskedelmi háború Kína ellen. Ráadásul az amerikai elnök több alkalommal nyilvánosan és vehemensen kritizálta a szerinte vele ellenséges médiacégeket.

Személy szerint Macron és Trump jóban vannak egymással – legalábbis ezt sugallja a hivatalos PR mindkét oldalon. 2018. július 14-én Trump volt a díszvendég a katonai parádén Párizsban. Annyira megtetszett neki a felvonulás és persze a pompás PR-lehetőség , hogy idén már katonai parádé volt Washingtonban is.

Trump a bordeaux-i borokkal zsarolja a franciákat

„A bordeaux-i borok kiválóak , de Kaliforniában is vannak jó borok. Míg a francia borok könnyen bejutnak az USA piacára, mert nálunk a vámok alacsonyak, addíg a francia piacon a mi boraink nehezen érvényesülnek , mert a vámok magasabbak!” – nehezményezte Trump. Trumpnak igaza van: csakugyan magasabbak a vámok Franciaországban a külföldi borokra, mint az Egyesült Államokban, bár ez nem Párizson múlik, az Európai Unióban közös vámtarifa van.

A Google, az Amazon, a Facebook vagy az Apple szinte egyeduralkodók a maguk területein, ezzel is indokolják a GAFA-adót Franciaországban. Melyet reményeik szerint nem követnek amerikai ellenlépések. Bruno Le Maire pénzügyminiszter sietett is bejelenteni, hogy a különadó nem örök időkre szól. Igaz, hogy határidő nincs, de lehet még mindenen módosítani. Párizsban jó eséllyel már az USA-EU kereskedelmi tárgyalások őszi fordulójára készülődnek, amikor számtalan vitás kérdés fog napirendre kerülni. Egy esetleges kereskedelmi háború az USA és az EU között mindkét félnek számtalan gondot okozna. Az Európai Unió hatalmas piac az amerikai techmultiknak. Az USA pedig hatalmas piac nemcsak a francia bortermelőknek, de például a német autógyártóknak is.

(via Rfi.fr)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!