szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Varsó a fiatalok adókedvezményével akarja megállítani a kivándorlást, és hazacsábítani őket.

Augusztus elsejétől a 26 éven aluli fiatalok nem fizetnek jövedelemadót Lengyelországban, ha az éves jövedelmük nem éri el a 85 500 zlotyt – ez körülbelül 6,5 millió forintot jelent. Az átlagjövedelem jelenleg körülbelül 60 ezer zloty Lengyelországban, vagyis körülbelül 2 millió fiatalt érinthet a törvénymódosítás.

1,7 millió fiatal hagyta el Lengyelországot, ebből 724 ezer diplomás – ezt hangsúlyozta a parlamenti vitában Mateusz Mazowiecki miniszterelnök. Az agyelszívás súlyos következményekkel jár Lengyelország számára, ezért szeretnék megakadályozni a fiatalok elvándorlását, illetve hazacsalogatni azokat, akik Európa gazdagabb országait választották azóta, hogy Lengyelország – Magyarországhoz hasonlóan – 2004-ben belépett az Európai Unióba.

Nagy-Britanniában ma a lengyel a legnagyobb külföldi közösség. Több mint 800 ezren vannak, és aggasztja őket a Brexit. Különösen, mert a szélsőjobboldal által felcukkolt helyi lakosság olykor brutálisan lép fel velük szemben. London külvárosában egy részeg huligán például agyonvert egy lengyelt csak azért, mert az akcentusa alapján felismerte, hogy külföldi.

Boris Johnson még külügyminiszterként kénytelen volt Varsóba utazni, hogy megnyugtassa a lengyeleket: senki és semmi nem fenyegeti őket. Most miniszterelnökként megígérte ugyanezt az uniós bevándorló polgároknak.

De vajon a romló külföldi körülmények és a hazai adókedvezmények elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy hazacsalogassák a lengyel fiatalokat? Ennek nézett utána a CNN.

"Az utóbbi három-négy évben megjelent a munkaerőhiány a lengyel gazdaságban" – nyilatkozta Barbara Jancewicz, aki a gazdasági osztályt vezeti a varsói migrációs kutató központban. Lengyelország jelenleg Ukrajnából importál munkásokat, de ezek jórészt az alacsonyan kvalifikált réteghez tartoznak. Mateusz Morawiecki miniszterelnök így leginkább a diplomás kivándorlókat célozta meg. "Az, hogy eltörlik a 18 százalékos jövedelemadót a fiatalok számára, jelentős változás, de nem szünteti meg a különbséget" – nyilatkozta Jancewicz.

"A kormány adókedvezménye nem éri el a célt. Túl nagyok ugyanis a különbségek a Lengyelország és a Nagy-Britannia nyújtotta lehetőségek között" – erősítette meg a 22 éves Kita Kitowska, aki már Angliában végezte a felsőfokú tanulmányait, és jelenleg is ott dolgozik gazdasági elemzőként. "Nemcsak a pénzről van szó, bár az adókedvezmény kétségkívül jelentős. A kormánynak lehetőségeket kellene teremtenie: olyan vonzó új munkahelyeket kellene létrehozni dinamikus ágazatokban, melyekért érdemes hazamenni!"

A helyzetet az is nehezíti, hogy a lengyel kormány keresztény-konzervatív szemlélete sok fiatalt elriaszt. Ezen felül a fiatalok adókedvezményével kapcsolatban sokakat aggaszt a korhatár is: mi lesz akkor, ha valaki betölti a 26-ik életévét? A diploma megszerzése után ez manapság ugyanis elég gyorsan bekövetkezik. A kormány nekik azt üzeni Varsóból, hogy fontolgatják a személyi jövedelemadó kulcsának a csökkentését 18-ról 17 százalékra. Mindez azonban kevés lehet a fiatal diplomások hazacsábítására – véli a CNN, amely viszont arra mutat rá, hogy a Brexit beláthatatlan következményei viszont exodust indíthatnak el – ezúttal az ellenkező irányban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!