szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Boris Johnson egy területen sikert arathat: előrehozott választás jöhet az Egyesült Királyságban.

Nem nyitható újra a Brexitről szóló megállapodás, és a briteknek jelölniük kell valakit az Európai Bizottságba – többek között ezt várja el az EU a brit kormánytól abban a dokumentumban, amely jóváhagyja a kilépés harmadik halasztását. A csúszást a 27 tagállami vezetőnek kell jóváhagynia, de erről már nem is rendeznek rendkívüli csúcsot, levélben oldják meg a dolgot – a nyilvánvaló spóroláson túl ez azért is praktikus, mivel a csúcsszervet vezető Donald Tusknak csütörtökön lejár a mandátuma.

De vissza a határozattervezetre: az Európai Tanács kilenc oldalon át részletezi azt, hogy jutottunk ide, és a tervek szerint mi történhet a következő hónapokban. A megállapodás alapján a briteknek 2020. január 31-ig kell jóváhagyniuk a Brexit-megállapodást, ez alapján másnap, február 1-jén már nem lesznek tagjai az Európai Uniónak. Ez azonban megtörténhet előbb is, konkrétan bármely hónapnak az első napján, amikorra megvan a jóváhagyás. Ilyen hónapból ugye összesen három van, de december 1-jét egyből ki is üthetjük a lehetséges dátumok közül, hiszen a brit kormányfő december 12-én előrehozott választásokat tartana, addig pedig aligha esnek túl a megállapodás elfogadásán. Erre ráadásul egyre nagyobb az esély az után, hogy hétfőn este még a parlamenti többség nem támogatta Johnson erre vonatkozó javaslatát. Kedden kiderült: az ellenzéki Munkáspárt hajlik arra, hogy elfogadja a decemberi voksolást.

Épp a választás megrendezése miatt tűnhet elméletinek a Brexit következő, január 1-jei dátuma is – hacsak nem akarják a brit politikusok a Westminster és a Downing Street 10 között ingázva tölteni a karácsonyt. (Abból kiindulva, hogy a decemberi voksolás is milyen felháborodást váltott ki a brit parlamentben, ez nem tűnik túl valószínűnek.)

Ebben az esetben azonban a brit kormánynak delegálnia kell egy tagot az Európai Bizottságba – egy 2013-as rendelkezés alapján ez minden tagország számára kötelező. Az előző, október 31-i kilépést ezért időzítették éppen arra a napra, amikor lejár az előző bizottság mandátuma, hogy ezzel már ne kelljen bajlódni. November elsejére ugyan a következő bizottságot sem sikerült összekalapálni, ám erre még mindig nagyobb esély mutatkozik, mint a Brexit lezavarására, így Johnsonnak most egy (majdnem) kész testületbe kell beültetnie valakit, Ursula von der Leyennek pedig pozíciót kell találnia neki – akár pár hónapra. Felszólítja a határozat az Egyesült Királyságot arra is, hogy ne ássa alá az EU döntéshozatali rendszerét azzal, hogy nem teljesíti kötelezettségeit.

A határozattervezet azonban nem csak ezt tartalmazza, hanem azt is, hogy bármilyen intézkedést elfogad London vagy a brit törvényhozás, annak tiszteletben kell tartania az EU és London között született megállapodást. És persze az sem maradt ki, hogy a kilépés időpontja előtt London bármikor visszavonhatja a kilépési kérelmét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!