Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Gyémántválság van a világon, mert Indiában, ahol a nyers gyémántok nagy részét feldolgozzák, a bankok egy botrány miatt nem adnak hitelt a feldolgozóknak, akik így nem tudnak vásárolni a bányacégektől.
A világ egyik legnagyobb bányacége, a brit Anglo American bejelentette, hogy leányvállalata, a De Beers az eddig tervezettnél egymillió karáttal kevesebb gyémántot fog kitermelni mind 2020-ban, mind 2021-ben – írja a Bloomberg. A cég kitermelése ennek ellenére várhatóan magasabb lesz a 2019-es 31 millió karátnál.
A cég a kereslet visszaesésével indokolta a kitermelés visszafogását. Emiatt nemrég árat is csökkentettek, mintegy 5 százalékkal. A De Beers 2019-es árbevétele pedig már 1,2 milliárd dollárral marad el a 2018-as év azonos időszakától.
Nem csak a De Beers van bajban, hanem a világ teljes gyémántpiaca – olvasható a Financial Times cikkében. A világon a legtöbb nyers gyémántot Indiában dolgozzák fel, azonban a bankok nem szívesen adnak hitelt a feldolgozóknak Nirav Modi sztárékszerész botránya óta. Modi elmenekült Indiából, miután azzal gyanúsították meg, hogy közel 2 milliárd dollárral vert át egy pénzintézetet.
Pénz híján a feldolgozók kevesebb gyémántot vesznek a bányacégektől, amelyeknek így esik a nyereségük, kénytelenek árat csökkenteni, illetve végső esetben visszafogni a kitermelésüket. A nyers gyémánt ára év eleje óta zuhanórepülésben van: 2018 végén még több mint 205 dollárt ért egy karát, 2019 végén már kevesebb mint 180-at. A kitermelés visszafogásával azonban a piacon szűkülni fog a kínálat, ami ismét az árak emelkedéséhez vezethet. Ez azonban nem segít a feldolgozók pénzszűkén – egyes iparági szereplők szerint ezért a bányacégeknek még lejjebb kellene vinniük az áraikat, hogy a feldolgozók többet tudjanak vásárolni.
Mindettől függetlenül a gyémánt ékszerekre való kereslet nem csökken, sőt. Az Egyesült Államokban 2018-ban 36 milliárd dollárnyi ékszert adtak el, 4,5 százalékkal többet, mint a megelőző évben. Ez persze aligha jelent vigaszt a Dorottya Diamond Palace Kft. tulajdonosainak – köztük Andy Vajna özvegyének, Vajna Tímeának – amelynek felszámolását november 25-én rendelte el a Fővárosi Törvényszék.
Bedőlt Vajna Tímea gyémántos cége
Andy Vajna özvegye korábban azt mondta, csak a lúzereknek nem telik gyémántra.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Az elnökváltás után lassan felgombolyodik a jegybank Matolcsy-korszaka – sok a botránygyanús ügy, de legalább az aranytartalék és a miniszterelnöki bizodalom megvan még. Adnan Polat lánya Magyarországon is szerepet vállalt, Mészáros Lőrinc felesége földeket vett, a pixisből kiesett volt veje pedig jogvédelmet nyert. Az infláció gyorsult, a nyugdíjasok utalványt kapnak, amit – bár a készpénzhasználat alkotmányos jog lett – csak korlátozottan költhetnek majd. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
A leváltott közlekedési miniszter halála lassított felvételként mutatja az orosz elit körében kibontakozó válságot.
A Tisza Párt elnöke is felszólalt a szombati kongresszuson.
Egy hollywoodi film forgatókönyvének lapjaira kívánkoznak az izraeli nukleáris fegyver megszerzésének részletei.
A férje brazil, meg ott elismerik a melegházasságot.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Mexikót is hasonló vámokkal sújtja az amerikai elnök.