Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Durván nekiment Varga Mihály pénzügyminiszternek Matolcsy György jegybankelnök, amivel a korábban megindult üzengetést koronázta meg.
„Stabil, kiszámítható árfolyamra” van szükség – érvelt Varga Mihály pénzügyminiszter múlt szombaton Nyíregyházán, a Magyar Közgazdasági Társaság szokásos vándorgyűlésén. A közönség felszisszent: értette, hogy az üzenet fő címzettje Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki két nappal korábban ugyanott a forint árfolyamát csak mellékesen hozta szóba. Amikor a globális válságjelenségek felsorolásakor Argentínát említette, megjegyezte ugyan, hogy még az oly távoli ország pénzügyi krízise is hat a forintra, de a monetáris politika és az árfolyam összefüggéseinek taglalásától eltekintett.
A sorok közti olvasásra visszaszokott újságírók rögtön megnézték, vajon a Varga-beszéd hivatalos összefoglalójában benne van-e a forintra vonatkozó megjegyzés, vagy csupán a hely szelleme ihlette erre a pénzügyminisztert. Árnyalatnyi különbséget láttak: a közleményből a „stabil” szó kimaradt, és csupán annyi szerepelt, hogy „a forintárfolyamnak kiszámíthatónak kell maradnia”. Amit úgy is lehet érteni, hogy az árfolyam kiszámíthatóan tovább gyengül.
Volt ennél nehezebben lefülelhető nézetkülönbség is kettejük között. Matolcsy nem a monetáris politikáról értekezett, jóllehet annak bőséges eszköztára egyre nehezebben tekinthető át, és – korántsem mellesleg – a jegybank előszeretettel igyekszik élni az „előretekintő iránymutatással”, amit mások mellett az amerikai Fedtől tanult el. Ám Matolcsy sem az infláció, sem a kamatpolitika várható alakulására nem adott iránymutatást, sem a közeli, sem a távolabbi jövőre, ellenben hosszasan fejtegette a globális gazdasági klímát fenyegető válságjelenségeket. Érzékelhetően úgy beszélt, mint a magyar gazdaságpolitika fő irányítója, legalábbis olyasvalaki, aki annak tekinti magát. Nem véletlenül jegyezte meg Varga mindjárt az előadása elején, hogy ő a kormány „fiskális politikáért felelős tagjaként” beszél.
Ebbéli minőségében is odaszúrt Matolcsynak, amikor azt hangsúlyozta, hogy nem lehet az egyik nap nullás, azaz kiegyensúlyozott költségvetésről, a másikon gazdaságélénkítésről beszélni. Két nappal korábban ugyanis Matolcsy azt hangsúlyozta, szerinte „általános konjunktúraélénkítő lépésekre” volna szükség, ezek sorában pedig több iparágat meg kell erősíteni, például a sérülékeny és a növekedésre képes vállalatokat, továbbá támogatni kell a technológiai átállást. A gyámolításra szoruló területeket is felsorolta: a hightech szektor, a tudásintenzív és a zöldágazatok, valamint azok tartoznak ide, amelyek értékteremtő képessége kiérdemli a segítséget. Mivel a kormány szelekciós szempontjai jól ismertek – lényegük, hogy a család és a baráti kör élvez elsőbbséget –, a „megerősítő” politika körüli aggályokat nem könnyű elhessegetni.
A legsúlyosabb véleménykülönbség éppen az alkalmazandó eszközök tekintetében mutatkozott meg Matolcsy és Varga között. Az elnök 12 globális válsággócot sorolt fel, külön is kiemelve a német recesszió lassító hatását, és úgy vélte, a fejlett országokhoz való felzárkózáshoz meg kell teremteni a Magyar modell 2.0-t. Ehhez szerinte a jegybank – az állam működésének valamennyi területét felforgató, több érdemi észrevételt és kidolgozatlan ötletet summázó, 330 pontból álló – programját teljes egészében meg kell valósítani. Vele szemben Varga azt pendítette meg, hogy a világgazdaság lassul ugyan, de nincs recesszió, a Németországból kiinduló fenyegetettségre pedig azzal reagált, hogy az ottani ipar 12 hónapja lejtmenetben van, ennek ellenére a magyar ipar „köszöni szépen, jól van”. Azt nem mondta ki, hogy nincs szükség modellváltásra, de a teendőket hét pontban összegezte, és ezek kivétel nélkül a gazdaságpolitika hagyományos elemei: például a magas beruházási ráta fenntartása, a munkaerőpiaci tartalékok mozgósítása, a pénzügyi stabilitás megőrzése.
Hétfőre a Matolcsy–Varga-üzengetés eldurvult. Matolcsy a novekedes.hu-n példátlan stílusban torkolta le Vargát, mondván, a miniszter véleménye
ellentmond „a nemzet vágyainak és a hivatalban lévő kormány terveinek”.
Rátaláltunk a receptre, és kreatívan megújítjuk a magyar modellt – ismételte meg néhány nappal korábbi üzenetét. Belekötött abba is, hogy Varga „stabil” forintárfolyamot szeretne, hiába hagyta ki ezt a jelzőt a miniszter hivatalos közleménye. A vándorgyűlés tudósítói ugyanis nem engedték el a fülük mellett, tudósításaikban beszámoltak Varga merész állításáról. „Mi lenne a miniszter szerint a stabil árfolyam: 330/320/310 vagy 300 forint/euró, esetleg 240 forint/euró, mint 2008 tavaszán? Ha van a miniszternek árfolyamcélja, akkor az elmúlt években is bizonyára volt: akkor miért nem érte el? Nem akarta, nem tudta, esetleg csak mondta, de nem csinálta?” – kontrázott durván Matolcsy.
Árfolyamcélról Varga soha nem beszélt, bár a forint gyengülését nemrég azzal védte meg, hogy Magyarországon is lehet nyaralni, nem csak külföldön, előbbi esetben nem zavaró, ha megdrágul a valuta. Vele szemben Matolcsy a 2014-ben lezárt, 2015-ben megjelent Egyensúly és növekedés című alapművében kifejtette, hogy a nemzeti valuta leértékelődésében erőteljes ösztönzőt lát. A gazdasági növekedés felpörgetése „legfontosabb rejtett forrásának” titulálta a forintnak a korábbinál 20–30 százalékkal gyengébb árfolyamát, az akkori, 1 euró = 310 forint körüli kurzust. Amióta ő a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a forint trendszerűen gyengül. És nem csupán a globális folyamatok miatt, hanem mert a jegybank monetáris politikája nem tett semmit ellene.
„Kérdezzük meg a minisztert, ha már van – helytelenül – valamilyen kedvenc árfolyamszintje, amit stabilan akar tartani, akkor mit kíván tenni ennek elérése érdekében? Ugye nem kezdeményezi az árfolyam rögzítését? Nem hiszi, hogy a forint árfolyamát mozgató török, dél-afrikai, argentin és egyéb eseményeket irányítani tudja? Ugye nem gondolja, hogy a forintot támadókat egy dicsérő oklevéllel megfékezheti?” – rontott neki Vargának Matolcsy. Ehhez csupán az a kiegészítés kívánkozik:
lehet, hogy a jegybanknak valóban nincs árfolyamcélja, amiként azt közleményről közleményre ismételgeti, de az elnöknek személy szerint van,
amint a könyvében büszkén vállalta. Támadása így azzal a népi bölcsességgel jellemezhető, hogy „bagoly mondja verébnek”.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
Sokszor kipróbált eszközökkel, ígéretekkel és kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani híveit a választások előtt az Orbán-kormány.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.