szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A Nobel-díjas közgazdász szerint pont azokat nem segíti, akiket a legjobban kellene: a fiatalokat.

2000 milliárd dollárral sietett az amerikai állam a gazdaság segítségére, hogy elkerüljék a nagy gazdasági válságot a járványt követően. Washingtonban a kongresszus újabb 3000 milliárdos csomagot készít elő. Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint azonban be kellene ismerni: eddig kudarc a válságkezelés.

"Azok kaptak pénzt a válságkezelő csomagból, akiknek a legjobb kapcsolataik voltak a bankokkal. A kisvállalkozók jelentős része hoppon maradt, nem oda ment a pénz, ahova kellett volna" – nyilatkozta a Columbia egyetem professzora a CNBC televíziónak.

Stiglitz azt is vitatja, hogy V alakú lesz a válság. A Goldman-Sachs jósolta nemrég, hogy ilyen tipusú krízisre számít, vagyis a gyors lejtmenet után dinamikus újrakezdésre. Ezt az álláspontot vallja Steven Mnuchin pénzügyminiszter is, aki korábban a Goldman-Sachs egyik vezetője volt. A pénzügyminiszter nemrég közölte: 2,99 ezer milliárd dolláros hitelt vesz fel az amerikai állam, hogy legyen miből finanszírozni a válságkezelő programot. De hol az eredmény? A munkanélküliségi adatok egészen mást mutatnak, mint amiben Trump reménykedik: csaknem 41 millióan keresnek állást az USA-ban, ez pedig már a harmincas évek nagy gazdasági válságát idézi fel – hangsúlyozza Stiglitz.

A közgazdász szerint más államok jobban kezelik a válságot. Stiglitz elsősorban Dánia és Új-Zéland példájára hívta fel a figyelmet. Ezek az államok – sok más országhoz hasonlóan – fizettek a cégeknek azért, hogy megtartsák a dolgozóikat, vagy kiegészítették a csökkentett béreket. Így nem alakult ki olyan katasztrofálisan magas munkanélküliség, mint az Egyesült Államokban, ahol különösen a fiatalokat fenyegeti nagy veszély.

A válságkezelő csomag is teljesen figyelmen kívül hagyta a fiatal generációt – véli Stiglitz, aki szerint az egyetemistáknak és a gimnazistáknak is pénzt kellene juttatni, mert különben felnő egy "elveszett nemzedék". Stiglitz kárhoztatja, hogy Trump csomagja "halódó iparágaknak juttat pénzeket, miközben az egyetemek, a fiatalok, a jövő nem kap semmit".

Jelenleg a munkaerőpiac nagyon rossz esélyeket kínál a munkavállalóknak és különösen a pályakezdő fiataloknak. Az egyetemet végző fiatalokat ezenkívül nyomasztja a diákhitel, amelynek visszafizetésére ilyen feltételek mellett csekély az esély. "Ezek nagyon értékes évek, nem volna szabad hagyni, hogy a fiatalok elkallódjanak, ha nincsenek kapcsolataik. Ezért nagyon is is támogatnék egy olyan programot, amelyik rajtuk segít" – nyilatkozta Stiglitz professzor a CNBC televíziónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!