Közel feleannyiért vett lélegeztetőgépeket az állami kórházellátó, mint a külügy

A magyar külügy átlagosan 19,8 millió forintért vásárolta a berendezéseket, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ 10,8 millióért.

  • hvg.hu hvg.hu
Közel feleannyiért vett lélegeztetőgépeket az állami kórházellátó, mint a külügy

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

A koronavírus-járvány miatt szükségessé vált lélegeztetőgép-beszerzésekről a hvg.hu és a hvg360 oldalán is többször, több cikkben beszámoltunk:

Ilyen előzmények után a G7 gazdasági lap most azt írja, hogy az állami kórházellátó közel feleannyiért vett közel 2500 lélegeztetőgépet, mint a külügy. Ugyanis egy lapnak küldött válaszból kiderült, az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) is vett gépeket, 2481 darabot. De amíg a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) átlagosan 19,8 millió forintért vásárolta a berendezéseket, az ÁEEK 10,8 millióért.

Az ÁEEK 26,7 milliárdot költött a beszerzésre, míg a külügy a június végéig megérkezett 11 994 gépre 237,7 milliárdot. De a tárca esetében ez szinte biztosan nem végösszeg, ugyanis – ahogy azt fent is írtuk – összesen 16 ezer lélegeztetőgépet rendeltek, amelyek értéke 300 milliárd forint.

A G7 szerint az ÁEEK beszerzései azt bizonyítják, hogy járványhelyzet idején is „lehetett a korábbihoz hasonló áron megvásárolni neves gyártók lélegeztetőgépeit, a hasonló beszerzésekben járatlan külügynek ez azonban nem sikerült”.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek