szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dömötör Csaba szerint több mint egymillió embernek segíthet a hitelmoratórium meghosszabbítása.

A 2021. június 30-ig meghosszabbított hiteltörlesztési moratóriumnak köszönhetően jövőre 400–450 milliárd forint maradhat a családoknál és a vállalkozásoknál – közölte a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.

Mint ismert, a kormány meghosszabbította a hitelmoratóriumot egyes társadalmi csoportok számára. Ez azt jelenti, hogy a gyermeket nevelő szülőknek, a nyugdíjasoknak, az álláskeresőknek és a közfoglalkoztatottaknak nem kell törlesztőrészletet fizetniük jövő év június 30-áig. Azokra a vállalkozásokra is vonatkozik a lehetőség, amelyek bevétele 25 százalékkal csökkent.

A számítások szerint 752 ezer szerződést, azaz a családtagokat is figyelembe véve jóval több mint egymillió embert érinthet ez a lehetőség.

"Reményeink szerint ez nagy segítség a mindennapokban" – közölte a parlamenti államtitkár.

2020. augusztusi adatok alapján a gyereket nevelők képezik a moratóriumot igénybe vevők legnagyobb, 512 ezres csoportját, hitelállományuk 1178 milliárd forint. A 160 ezer nyugdíjas hitele 368 milliárd forint, míg 64 ezer álláskereső 147 milliárd forintos hitelére veszi igénybe a törlesztés felfüggesztésének lehetőségét. A legkevesebben a közfoglalkoztatottak vannak, 16 ezren, 37 milliárd forintnyi hitellel.

Több fontos kérdés is felmerül az Orbán által bejelentett hitelmoratórium kapcsán

Nőhet-e a visszafizetendő összeg? Hogyan fogják a bankok ellenőrizni a jogosultságot? Milyen hatása lehet a moratórium meghosszabbításának a hitelünkre? Többek közt ezeket a kérdéseket járja végig a Bankmonitor.

A lakossági moratórium meghosszabbítása az eddigi résztvevőknek közel 47 százalékát érintheti. Tartozásuk 1730 milliárd forint, ami a moratóriumot jelenleg igénybevevők hitelének 50 százaléka. A vállalatok közül 15–20 százaléknyi, körülbelül 10–12 ezer minősülhet sérülékenynek, ennyi lehet a programban a várható részvétel. A kormány döntése alapján 2021. június 30-ig nem mondhatók fel se a vállalati, se a lakossági adósok hitelei.

2020-ban a hiteltörlesztések felfüggesztésével 2 ezer milliárd forint marad a banki ügyfeleknél. A moratóriumra jogosult 2,7 millió lakossági ügyfélből 1,6 millióan veszik igénybe a kedvezményt 3500 milliárd forint hitellel. A moratóriumra jogosult hitelek teljes állománya 6603 milliárd forint. A céges ügyfeleknél még nagyobb a lehetőséggel élők aránya, hiszen a 96 ezer jogosult vállalatból 60 ezer veszi igénybe az engedményt 2020-ban. Az ő hitelük a moratóriumra jogosult 9692 milliárd forintos vállalati hitelállományból 4264 milliárd forint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

A kormány a családokkal próbálja kihúzatni a gazdaságot a gödörből

A gazdasági növekedéshez nagyon kell a háztartások fogyasztása, az államadósság finanszírozásához pedig a háztartások befektetési képessége. A hitelmoratórium és a különféle hitelkonstrukciók rengeteg pénzt csatornáznak a háztartások zsebébe, nagyrészt a jövőből.

Bankmonitor / Fülöp Norbert Gazdaság

Miért kell többet visszafizetni a hitelmoratórium miatt a hitelre?

Az MNB friss adatai szerint 10 lakossági hitelből csaknem 7-et jelenleg nem fizetnek, vagyis mintegy 3,8 millió lakossági hitelszerződésből csaknem 2,5 millió ügyfél választotta a hitelmoratóriumot. Hiába azonban az óriási érdeklődés, a K&H Bank friss felmérése szerint nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is vár majd rájuk 2021. január 1-től.