szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Kiosztotta azokat a feladatokat a tagállamoknak az Európai Bizottság, amelyeket el kell végezni, mielőtt elkészül a koronavírus-oltás. A testület ajánlást is közreadott, amelyben felsorolja, hogy kik kaphatják meg először a vakcinát.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

“Koordináció – ez a játék neve” – jelentette ki Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság alelnöke, utalva arra a kakofóniára, ami a koronavírus-járvány kezelésének korai szakaszára volt jellemző. A brüsszeli testület bemutatta úgynevezett oltás-stratégiáját, hangsúlyozva, önmagában kevés az, hogy rendelkezünk oltással, megfelelően meg kell szervezni a vakcinák szállítását, tárolását és felhasználását. Azt is aláhúzták, hogy csak olyan oltást fognak használni, amelyik teljesen biztonságos. Az ajánlás értelmében a tagállamoknak többek között biztosítaniuk kell:

  • az oltási szolgálatok kellő kapacitással rendelkezzenek a Covid–19 elleni oltások beadásához, ideértve a képzett munkaerőt, az orvostechnikai felszereléseket és a védőeszközöket;
  • könnyű és megfizethető hozzáférést a célcsoportok számára,
  • megfelelő tárolási kapacitást az eltérő tulajdonságokkal, tárolási és szállítási igényekkel rendelkező oltóanyagok számára,
  • egyértelmű kommunikációt a vakcinák előnyeiről, kockázatairól és fontosságáról a közbizalom növelése érdekében.

Az Európai Bizottság felhívta a figyelmet arra is, első alkalommal minden tagállam azonos időben, a lakosság méretének megfelelő arányban jut oltáshoz. Ugyanakkor a dózisok száma a kezdeti szakaszban, a termelés felgyorsítása előtt korlátozott lesz. Ebben az időszakban a következő csoportok juthatnak majd elsőként oltáshoz:

  • egészségügyi ellátásban és tartós ápolás-gondozásban dolgozók,
  • 60 év feletti személyek,
  • olyan személyek, akik egészségi állapotuk miatt különösen veszélyeztetettnek számítanak,
  • kulcsfontosságú munkavállalók,
  • olyan személyek, akik nem tudnak szociálisan elhatárolódni,
  • hátrányos helyzetű társadalmi-gazdasági csoportok.

Az Európai Unió eddig három gyártótól összesen 350 millió adag oltást foglalt le. Az előbbi tervet a csütörtökön kezdődő állam- és kormányfői csúcstalálkozón is bemutatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!