szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BKIK és tizenegy nagy országos szakmai érdekképviselet nem támogatja a fővárosi válságadó ötletét.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Nemet mondanak az IPA+ fővárosi válságadó ötletére, és szorgalmazzák a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) által javasolt Budapesti Válságkezelő Alap azonnali elindítását a vendéglátó- és szállodaipar szakma szervezetei több országos vállalkozói érdekképviselettel együtt. Az érintettek egy szerdai válságkezelési kerekasztalon ütemezést is ajánlottak:

a kormányzati intézkedések kiegészítéseként elsőként a főváros egy 25 milliárdos csomaggal, főként bértámogatással járuljon hozzá a cégek megmentéséhez. A következő lépés a csomag sikeres elindulása után a kerületek bevonása lenne.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke, Nagy Elek által kezdeményeztett érdekképviseleti fórum szerint a fővárosnak van erőforrása a vállalkozásai támogatására. A kerekasztal résztvevői felhívták a figyelmet arra, hogy a versenyszférában a foglalkoztatottak közel 70 százaléka – országosan több mint 2 millió, Budapesten pedig közel 500 ezer fő – a kis- és közepes vállalati szektorban dolgozik, ezért rendkívül fontos, hogy azonnali segítséget kapjon.

A szervezetek szerint nem elfogadható, hogy a főváros forráshiányra hivatkozik, hiszen hatékonyabb gazdálkodással, beruházások elhalasztásával és költségcsökkentéssel, valamint hitelfelvétellel kezelhető lenne a jelenlegi válsághelyzet.

A BKIK már korábban is jelezte, hogy költségvetési főösszeg arányosan maga is beszáll a válságkezelésbe: az 1,5 milliárd forintos éves büdzséjéből 5 százalékot a válságkezelő alapra fordít, mivel a fővárostól is hasonló erőfeszítést kér. A megbeszélésen Vadász György a Magyar Iparszövetség nevében hasonló felajánlást tett.

A részt vevő szervezetek a kormánytól a 15 milliárdnyi bértámogatáshoz köztehermentességet kérnek, aminek értéke közel 12 milliárd forint, vendéglátáshoz és turizmushoz köthető vállalkozások esetén a kata adó elengedését és kedvezményes építőipari beruházási hitelt 16 milliárd forint értékben.

A BKIK szakértői szerint ugyanakkor már most minden erőfeszítést meg kell tenni a válság utáni, tavaszi talpra állás és piacélénkítés érdekében.

A hvg.hu Fülke című podcastműsorának szombaton 14 órától Nagy Elek lesz a vendége, aki részletesen beszél majd a válságtervekről, javaslataikról és a várható változásokról is.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dzindzisz Sztefan Gazdaság

Túl vagyunk a nehezén, vagy most jön az igazi válság?

A koronavírus-járvány második hulláma felülírta a kormányoknak azon törekvését, hogy megpróbálják elkerülni a gazdaságot bénító korlátozásokat. A kérdés az, ez hogyan befolyásolhatja a második negyedévi durva zuhanás utáni helyreállást.