Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Magyarország elkötelezett híve a jogállamiságnak a miniszterelnök szerint.
Nyilatkozatot adott ki Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggel, amiben az Európai Unió költségvetésének, illetve a helyreállítási alapnak megvétózását magyarázza. Ebben a kormányfő felidézi: a magyar kormány már a 2020. júliusi európai uniós csúcson megvétózta a költségvetési jogalkotási csomagot.
Orbán úgy véli, Brüsszelben csak azt az országot tekintik jogállamnak, aki "beengedi a migránsokat". Állítása szerint a jelenlegi javaslat elfogadása után nem lenne akadálya annak, hogy a tagországoknak járó pénzeket a bevándorlás támogatásához kössék, a migrációt ellenző országokat pedig költségvetési eszközökkel megzsarolhatnák.
A miniszterelnök szerint Magyarország a vita során mindvégig kompromisszumkészséget mutatott. Annak ellenére – teszi hozzá –, hogy a gazdasági válság közös hitelfelvétellel történő kezelését sosem tartotta megfelelőnek.
Elkötelezettek vagyunk az európai szolidaritás mellett és támogatjuk, hogy a pénzügyi segítségre szoruló államok a lehető leggyorsabban forrásokhoz jussanak
– fogalmaz a kormányfő. Úgy folytatja, Magyarország elkötelezett híve a jogállamiságnak. A mai kormánypárt vezetői azok, akik "kiharcolták a jogállamot a kommunista diktatúrával szemben".
Orbán szerint a bevándorlási viták közben vált a jogállamra hivatkozás jogi helyett "politikai és ideológiai eszközzé". Európa egységét aláásó súlyos hiba lenne a pénzügyi, gazdasági kérdések politikai vitákkal való összekapacsolása – teszi hozzá. Álláspontja szerint bármely új tagállamokat büntető mechanizmus bevezetése csak a Szerződések egyhangú módosításával lehetséges.
November 5-én Varga Judit igazságügyi miniszter, három nappal később pedig Orbán Viktor közölte, hogy a kormány kész megvétózni az uniós költségvetést és a helyreállítási alapot is, amennyiben ehhez a feltételhez kötik az egyes tagállamoknak szánt források kifizetését. A kérdés hétfőn a tagországok uniós nagyköveteinek brüsszeli tanácskozásán jött elő, majd pedig a miniszterelnök levélben tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt és Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét arról: vétózni fog Magyarország nevében.
Magyarország Kormánya: "Nem kérünk a Soros-tervből" |
Brüsszel évek óta azon dolgozik, hogy Európát bevándorlókontinenssé tegye – közölte Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozata után nem sokkal a kormány. A "brüsszeli bürokraták" arra készülnek – folytatjódik a közlemény –, hogy a tagországoknak járó pénzeket a bevándorlás támogatásához kössék, ezért csak azt az országot tekintik jogállamnak, amely beengedi a migránsokat. "Nem kérünk a Soros-tervből sem" – fogalmaznak. Azt is írják az uniós helyreállítási alap és a költségvetés megvétózása kapcsán: a koronavírus-járvány válsággal fenyeget, "most nem több bevándorlásra, hanem gyors gazdasági segítségre van szükség". |
Orbán Viktor: Magyarország megvétózza az uniós költségvetést és a helyreállítási alapot
A miniszterelnök levélben tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt és Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét. A magyar - és a lengyel - vétó miatt egyelőre nem születtek meg az EU költségvetési ügyeivel összefüggő döntések.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.