szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Aláírta az EU és Nagy-Britannia kapcsolatait szabályozó egyezményt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője és Charles Michel az Európai Tanács elnöke. Boris Johnson brit miniszterelnök is szerdán írja alá az egyezményt, melyet a londoni parlament minden bizonnyal megszavaz.

"A Brexit eltántoríthat más tagállamokat attól, hogy a kilépést válasszák" - nyilatkozta a Le Figaronak Michel Barnier. Az uniós főtárgyaló arra mutatott rá, hogy nagyon is sok különbség van egy tagállam és egy kívülálló ország között.

"A Brexit-tárgyalások arról győzték meg a tagállamok vezetőit és polgárait, hogy jobb együtt, mint hogyha valamelyik állam magára marad. Ezt a különbséget nagyon hamar meg is látjuk majd" - jelezte Barnier arra utalva, hogy január elsejétől Nagy-Britannia immár nem számít uniós tagállamnak és a kapcsolatokat az új egyezmény szabályozza.

"Ennek kapcsán még lehetnek viták" - ismerte el a főtárgyaló, aki elmondta, hogy a sikeres egyezmény létrehozásában oroszlánrész jutott Ursula von der Leyennek.

Azt a kérdést is megkapta, hogy mi lesz, ha a britek megsértik az egyezményt. "Kőkemény szankciók következnek, beleértve azt is, hogy az EU felfüggeszti a Brexit-egyezményt" - hangsúlyozta Michel Barnier.

Ha tehát Nagy-Britannia korlátozná az uniós halászok bejutási lehetőségeit a brit vizekre vagy megsértené a versennyel kapcsolatos egyeztetett szabályokat, akkor az EU határozottan visszavág – tette hozzá Barnier.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!